Egy nemzetközi konferencia keretén belül Pécsett kutatták nemzetközi szakemberek annak a lehetőségeit, hogy miként lehet feltárni és bemutatni a Duna menti országok rejtett kulturális örökségeit és értékeit.
A Zsolnay Örökségkezelő NKft. „Duna Kulturális Konferencia” címmel nemzetközi fórumot tart október 11-13. között a pécsi Kodály Központban. A konferencia célja, hogy a Duna menti országok – Magyarország, Szerbia, Ausztria, Románia, Németország – összehangolják kulturális politikájukat, hogy rejtett kulturális örökségi helyszíneket kutassanak fel és mutassanak be, hogy új kulturális útvonalak létrehozásán dolgozzanak közösen, valamint a fellelhető történelmi értékek bemutatásának különféle módjait keressék.
A konferencián résztvevő országok képviselői, kutatói, szakemberei azt a célt tűzték maguk elé, hogy a fent említett rejtett örökségeket és történelmi emlékeket innovatív megközelítések és módszerek segítségével tegyék újra láthatóvá, illetve nemzetközi szinten is vonzóvá.
A konferenciát október 12-én nyitották meg, a résztvevő előadókat és érdeklődőket elsőként Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár köszöntötte egy videóüzenet formájában. Kiemelte, hogy az a nagyszabású, 2 és fél éves, összesen több mint másfél millió euró összköltségvetésű nemzetközi uniós projekt, melynek keretében a pécsi konferencia is megvalósulhatott, rendkívül fontos célt szolgál, hiszen az abban résztvevő Duna menti országok erősíthetik a köztük fennálló kulturális kapcsolatot, valamint a közép-európai turizmus új lehetőségeit is megnyithatják, és így az országok erősíthetik gazdasági helyzetüket is.
Az államtitkár videóüzenete után Páva Zsolt, Pécs polgármesterének köszöntő levelét olvasta fel Sztojkovics Éva, a pécsi önkormányzat népjóléti és sportbizottságának elnöke. A polgármester levelében kiemelte, hogy a város tökéletes helyszín az itt megrendezett nemzetközi kulturális konferencia számára, hiszen Pécs terjedelmes, több mint ezer éves és sokszor viszontagságokkal teli múltja során mindig a kultúra városa volt és az is maradt jelenünkben is. Mindezt mi sem példáz jobban, mint hogy Pécsett alapult Magyarország első egyeteme, itt találhatóak a világörökség részét képező ókeresztény sírkamrák, a Zsolnay Kulturális Központ, a Püspöki Palota, és többek között a konferenciának is helyet adó Kodály Központ is. A 2010-ben az Európa Kulturális Főváros címet elnyert város világhírű élhetőségének oka pedig az is lehet – írta a városvezető –, hogy a tudomány, a történelem, a kultúra és nem utolsósorban a természeti közeg egymást erősítik Pécsett.