A kortárs naiv művészet egyik kiemelkedő alkotója, az olasz Guido Vedovato a tavalyi nagysikerű magyarországi kiállítások után idén Pécsett, a Gebauer Galériában is megmutatja művészetét.
Az olasz Guido Vedovato az egyik legismertebb kortárs naiv festőművész és szobrász. Közgazdásznak tanult, művészeti képzésben nem részesült. Az 1970-es évek végén kezdett festeni és idővel kialakította saját technikáját, megszülettek az egyedi motívumai, témái. Az alkotás kezdetben a hobbija volt, mely egyre inkább hivatásává vált. Első kiállítása 1986-ban nyitotta meg kapuit szülővárosában, Vicenzában. Rendszeres résztvevője a naiv művészek nemzetközi találkozóinak és művei ma már a világ számos múzeumában megtalálhatóak Kanadától Franciaországon át Oroszországig – és nem mellékesen Kecskeméten, a Magyar Naiv Művészek Múzeumában is.
Festményei annyira eltérnek minden eddig látott, megszokott műtől, hogy azonnal ámulatba ejtik szemlélőjüket. Bár a művész saját élményanyagából merít, a képek nem öncélúak, üzenetük univerzális jellegű: a tradíciók ápolására és a múlt tiszteletére hívják fel a figyelmet. Virtuális skanzenként mutatják be az Olasz Alpok falvainak mindennapjait, ahol a helybéliek élik csendes, archaikus életüket, mely alig-alig változott az elmúlt évszázad folyamán. Az éj leszálltával viszont egy varázslatos, már-már szürreális fantáziavilág bontakozik ki: titokzatos állatok bújnak elő nappali rejtekeikből, s bölcsen szemlélődve, néma méltósággal uralják a vidéket. Vedovato célja, hogy minél többen megismerjék Itáliának ezt az arcát is: a hegyvidék természeti kincseit, s az ott élő emberek tradícióit, mielőtt végképp elnyeli őket modern világunk.
Vedovato tudatosan törekszik az egyszerűségre, az ősi technikák és látásmód továbbvitelére, ars poeticájának szerves része eme művészeti irányzat hagyományainak ápolása és továbbvitele. Ám csupán látásmódját lehet naivnak nevezni, egyedi stílusjegyei és kiváló technikája révén alkotásai rendkívül kifejező, kvalitásos művek, melyek megérintik nézőiket és üzenetük könnyen célba ér, mert a természetesség, az ártatlanság és nem utolsó sorban az őszinteség sugárzik belőlük. Az egyiptomi művészet látásmódját idéző, teret kiforgató festményei megváltoztatják az ábrázolt világ, s benne a lények, tárgyak arányait, eltolja és összekeveri a megszokott térbeli mértékeket, így nézőjét elveszejti bűvös világa mélyén.
A kiállítást május 15-én, 18.00-kor a művész jelenlétében nyitják meg, és június 11-ig tekinthető meg a galériának otthont adó Civil Közösségek Házában (Szent István tér 17.).