A Baranya Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben egy volt elítélt, Gerencsér Lajos képei sorakoznak. A festőművészt a katonai szolgálat megtagadása és honvédelem elleni izgatás miatt ítélték el, s fél évszázad után tért vissza egykori raboskodásának helyszínére.
Az 1933-as zalaegerszegi születésű művészt a pécsi hadbíróság 1953-ban ítélte el nyolc évre, amelyből három évet le is ült több hazai börtönben, így Pécsett is. A vád ellene az volt, hogy másokat is befolyásolva megtagadta az eskütételt, s a magyar honvédelem ellen izgatott.
– Nem akartam embert ölni, nekem az amerikai és a szovjet katona ugyanolyan ember volt – mondta Gerencsér Lajos. – Rengeteget tanultam idebent, szoktam mondani, hogy egy főiskolával is felért, de mindenkinek azt ajánlom, hogy ne csináljon butaságot, hiszen sokkal jobb kint élni, mint a rácsok mögött – tette hozzá könnyes szemmel.
Az idős férfi 1956-ban az általános amnesztia után menekült el Ausztriába, s Burgenlandban lelt otthonra. Mindeddig közel háromszáz kiállítása volt világszerte, házában berendezett kiállítását százezren keresték eddig fel. Ugyan nem végzett festőakadémiát, ám egy ideig Bernáth Aurél mellett volt tanonc.
Most 58 év után visszatért abba a börtönbe, ahol valaha fogvatartott volt, képeinek kiállításával. A tárlatot a „Könyvek könyvének”, a Szentírásnak ajánlja egy csendélet-sorozattal, valamint néhány naturalista tájképpel. A tervek szerint a műveket bemutatják a nagyközönségnek is, valamint az elítélteknek is tart festőkurzust. Talán gyorsabban telik így az idő a falak között, s a jövőt is megalapozhatják, hisz akár új Rembrandtok is kikerülnek innen – tette hozzá mosolyogva.
Dékány Zsolt, a Baranya Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka elmondta: a bezártság és egyhangúság okozta feszültség oldása fontos feladatuk, s ezért próbálnak a kreatív raboknak foglalkozást adni, így volt mód tavaly az egykori és jelenlegi elítéltek alkotásaiból kiállítást rendezni.
A megyei intézetben 93 helyre több mint 190 fogvatartott jut, így kétszer annyian élnek a Mária utcai cellákban, mint amekkorára a börtön befogadóképességét tervezték.