-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapHírzónaRendet tennének Szíriában

Rendet tennének Szíriában

A brit védelmi miniszter szerint indokolt lenne a brit királyi légierő (RAF) bekapcsolódása az Iszlám Állam nevű terrorszervezet szíriai állásai elleni légicsapásokba – közölte az MTI.

Michael Fallon a londoni alsóház csütörtöki vitanapján kijelentette: az Iszlám Állam terjeszkedését „a válaszlépések lehetséges legteljesebb körével” kell megakadályozni, és „erősen indokolt”, hogy Nagy-Britannia ennek érdekében az eddigieknél többet tegyen Szíriában is.

Fallon szerint az Iszlám Állam további terjeszkedését „annak közvetlen forrásánál”, vagyis Irakban, Szíriában és Líbiában kell megakadályozni.

Hozzátette: a brit kormány tudja, hogy az Iszlám Állam tevékenységét Észak-Szíriában szervezik és onnan vezénylik.

Michael Fallon szerint a brit kormánynak már tavaly szeptemberben, az Iszlám Állam iraki állásai elleni brit légicsapásokról tartott parlamenti vita idején is az volt az álláspontja, hogy komoly érvek szólnak a szíriai katonai fellépés mellett is. David Cameron miniszterelnök azonban annak idején felmérte, hogy az akkori parlament több tagjának „fenntartásai” voltak az RAF szíriai bevetésével szemben, és a kormány nem terjeszt az alsóház elé olyan indítványokat, amelyek ügyében nincs „ésszerű mértékű konszenzus” – fogalmazott csütörtöki előterjesztésében a brit védelmi miniszter.

Fallon hangsúlyozta: azóta új parlament alakult – a május 7-ei választásokat a kormányzó Konzervatív Párt váratlan fölénnyel megnyerte -, és a képviselőknek ismét „alaposan meg kellene fontolniuk”, hogy miként lehetne a leghatékonyabban fellépni az Iszlám Állam ellen.

A brit kormány mindazonáltal újból az alsóház véleményét kérné, mielőtt döntést hozna a szíriai légicsapások megkezdéséről – tette hozzá a brit védelmi miniszter.

A brit parlament tavaly szeptemberi rendkívüli ülésén adta nagy többséggel hozzájárulását Nagy-Britannia bekapcsolódásához az Iszlám Állam ellen amerikai vezetéssel folyó iraki légi hadműveletekbe.

Az RAF Tornado harci repülőgépekből álló kontingenst vezényelt Ciprusra, és jelenleg is ez az egység vesz részt a brutalitásáról hírhedté vált milícia iraki állásai elleni légitámadásokban.

A brit királyi légierő hadműveleti felhatalmazása ugyanakkor nem terjed ki az Iszlám Állam szíriai állásai elleni bevetésekre. A brit kormány álláspontja mindig is az volt, hogy ha a szíriai bevetés szükségessé válik, arról külön parlamenti szavazáson kell dönteni, annak ellenére is, hogy törvény szerint nem kell parlamenti jóváhagyás a nemzetbiztonsági indokokkal alátámasztott külső katonai beavatkozásokhoz.

Csütörtöki alsóházi előterjesztésében Fallon kiemelte, hogy Nagy-Britanniában továbbra is a második legmagasabb fokú terrorellenes készültség van érvényben.

A jelenlegi készültségi szint a hivatalos meghatározás szerint „súlyos” terrorfenyegetést jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint Nagy-Britanniát „nagy valószínűséggel” terrortámadás éri.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő