Halászlé, töltött káposzta, bejgli – ezek az ételek valószínűleg nem hiányozhatnak majd egyetlen ünnepi asztalról sem. Ám előfordulhat, hogy a nagy vendégjárás közepette megunjuk a klasszikus karácsonyi ételeket, és más ízekre vágyunk. Lánczos Sándort, a Fahéjas Kávé bloggerét ezért arra kértük, állítson össze az olvasóknak egy olyan menüsort, ami kicsit elrugaszkodik a jól bevált ünnepi rutintól.
[box title=”Zellerkrémleves véres hurkával” box_color=”#6b1f1f”]Ha már december, akkor itt a disznóvágások ideje is. Az elkészült hurkát nem csak sütve érdemes fogyasztani, tökéletes kiegészítője lehet ennek az egyszerű krémlevesnek.
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 db zellergumó, felkockázva (kb 0,5 kg)
- 2 szál angol zeller 1 centis karikákra vágva
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, préselve
- 75 ml fehérbor (száraz, olyan, amit szívesen meginnánk)
- 1 l alaplé
- 60 ml tejszín
- őrölt szerecsendió
- só
- bors
- 50-100 g véres hurka felkarikázva
- olívaolaj (1-2 ek.)
Elkészítés:
Egy edényben hevítsünk olajat, majd pár percig pirítsuk benne a felkockázott zellert, a vöröshagymát és a fokhagymát. Vigyázzunk, ne barnuljanak meg. Öntsük rá a fehérbort, majd forraljuk addig, míg felére csökken, ekkor jöhet az alaplé (a legjobb a csirke, de zöldséget is használhatnak). Az alapléből hagyjunk egy pohárnyit az angol zellernek. Fűszerezzük ízlés szerint szerecsendióval, forraljuk fel, majd vegyük vissza a lángot, és közepes hőmérsékleten főzzük 10-15 percig, amíg a zeller megpuhul.
Közben egy kis edényben ugyancsak pirítsuk pár percig a karikára vágott angol zellert, majd jöhet rá a maradék alaplé. Főzzük ezt is, amíg a levest. Tegyük félre egy picit, hagyjuk hűlni.
Amíg az angol zeller pihen, addig botmixerrel keverjük simára a megfőzött zellergumót, adjuk hozzá a főzőtejszínt, ízesítsük sóval és borssal, majd alacsony lángon melegítsük újra, amíg elkészítjük a hurkát.
Közben az angol zellert szűrjük le, és tegyük át a levesbe.
Ha a hurka elkészült, vágjuk karikákra és kevés olajon pirítsuk ropogósra. Nem baj, ha kicsit morzsálódik, szép éke, kiegészítője lesz levesünknek mind ízben, mind látványban. Tálaláskor szórjunk a levesbe angol zellert és hurkát is. [/box]
[box title=”Fűszeres marha vörösboros mártással, zöldfűszeres burgonyával, piros káposztával” box_color=”#215e73″]Ez az étel azért jó, mert a sok tenni mellett is belefér az időbe. A húst akár 2 nappal előbb, amikor van egy kis szusszanásnyi időnk, bepácolhatjuk, és a hűtőben szépen érlelődhet. A salátát úgyszintén elkészíthetjük előre, hiszen az csak finomabb lesz az idő teltével.
Hozzávalók 6 főre:
A húshoz
- 1,5 kg marha bélszín (vagy helyette hátszín)
- 400 ml vörösbor
- 2 ek. borskeverék (fekete, zöld, piros)
- 4 ek. piros lekvár (málna, ribizli)
- 2 ek. mustármag (sárga, vagy fekete)
- 2 tk. édesköménymag
- 4 ek. olaj
- 1 ek. angol mustár, de lehet sima is
- 3 lila hagyma vastag karikákra vágva
- 1-2 ek. kukorica liszt
- 2 marhahúsleves-kocka
A burgonyához
- 1,5 kg kisebb szemű burgonya
- 4 ek. olaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 szál kakukkfű
- 3 szál rozmaring
- 3 babérlevél
- 1 citrom héja
- 600 ml alaplé
A salátához
- ½ fej vörös káposzta
- 1 kisebb hagyma
- 1 piros alma
- 200 g cékla
- 25 g dió
- 1 narancs
- 3 ek. vörösborecet
- 2 ek. méz
- 2 ek. olaj
- 3 ek. piros gyümölcszselé (málna, ribizli)
A marhasült elkészítése: Először pácoljuk be a húst. A magokat (bors, mustármag, édeskömény) törjük össze, akár mozsárban, akár a kés lapjával, és egy akkora tányérba szórjuk, hogy a húst bele tudjuk forgatni. A húst először kenjük be alaposan a mustárral, majd forgassuk jól bele a fűszerkeverékbe, hogy mindenhova kerüljön. Hagyjuk a tányéron, fóliával takarjuk be és tegyük a hűtőbe.
A sütés előtt legalább 2 órával már vegyük ki a hűtőből, és hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni.
A sütőnket melegítsük elő 200 fokra, közben vegyünk elő egy jókora serpenyőt, akkorát, hogy a hús beleférjen. Ha nincs ekkoránk, akkor már a pácolásnál gondoljunk erre, és vágjuk ketté a húst. A serpenyőben hevítsünk olajat, majd pirítsuk barnára a marha mindegyik oldalát. Csak kérget kell képezni, hogy a nedvességet bent tudjuk tartani, így finom, omlós marad sütés után.
Ha megpirítottuk, sózzuk meg. Egy tepsibe helyezzük el a durva karikákra vágott hagymát, erre fektessük a marhahúst, az esetlegesen leeső fűszereket nyomkodjuk vissza a húsra. Mehet a sütőbe, és attól függően, hogyan szeretjük, süssük 20-35 percig. (20 perc angolos, 25 perc félig átsütve, 35 perc jól átsütve.)
Amikor elkészült, tegyük egy tányérra, takarjuk le és hagyjuk pihenni minimum 20 percig. Ez azért kell, hogy az ízek teljesen összeérjenek és omlóssá váljon a hús.
A tepsit, amiben sült a hús, tegyük a tűzhelyre, ha nem tudjuk, akkor a benne lévő hagymát, szaftot tegyük át edénybe, szedjük ki a lesült finomságokat. A hagymát, levet keverjük össze 2 ek. olajjal, kukoricaliszttel, morzsoljuk bele a leveskockákat. Adjuk hozzá a lekvárt, majd öntsük fel fokozatosan a borral, illetve 400 ml forró vízzel. Alacsony lángon, kevergetve forraljuk negyed órát, hogy kissé besűrűsödjön. Sózzuk ízlés szerint, majd szűrjük le, és tálaláskor locsoljuk meg vele a húst.
Jöhet a köret! Ennek elkészítése elkezdődhet, amikor betettük a húst a sütőbe.
A meghámozott burgonya mindkét végéből vágjunk le egy kis darabot, úgy, hogy biztosan megálljanak. Forrósítsunk fel egy nagyobb, magas oldalú serpenyőben olajat, és pirítsuk barnára a burgonyákat 10 perc alatt. A fokhagymát a kés lapjával nyomjuk szét, majd szórjuk az edénybe a fűszerekkel együtt. Öntsük fel annyi alaplével, hogy körülbelül a burgonyákat félig ellepje, majd lassan főzzük 20 percig. Ekkor fordítsuk meg óvatosan a burgonyákat, és főzzük újabb 20 percig. Ha a leve nagyon elfőne, akkor pótoljuk. Addig kell főzni, amíg a krumplik nagyon puhák nem lesznek, és a levük szinte teljesen elfő. Tálaláskor bőségesen sózzuk meg.
Már csak az ünnepi saláta maradt, mely jó esetben már a hűtőben várja, hogy tálalhassuk.
Nézzük, hogyan készül! Szokás szerint, mintha párolt káposztát készítenénk, vékonyan felszeleteljük, esetleg reszeljük a káposztát. Belekeverjük az apróra kockázott hagymát, a kimagozott, felszeletelt almát és a durvára vágott főtt céklát. Reszeljük rá a narancs héját, tegyük félre.
A narancsot hámozzuk meg, a levét nyomjuk egy tálba, öntsük hozzá a vörösborecetet, adjuk hozzá a mézet, és a gyümölcszselét, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd öntsük rá a salátára. A gyümölcshúst pedig daraboljuk fel és keverjük a salátához.
Hűtőben 3-4 napig is eltarthatjuk, az idő múlásával csak finomabb lesz. Tálaláskor szórjuk meg apróra vágott dióval. [/box]
[box title=”Mázas sütigolyócskák” box_color=”#b97feb” title_color=”#181515″]Hozzávalók 4 főre:
- 500 g liszt
- 50 g cukor
- 50 g narancshús apróra vágva
- 1 narancs reszelt héja
- 2 db tojás
- csipet só
- 40 g ánizslikőr (helyettesíthető őrölt csillagánizzsal, melyet feloldunk kevés alkoholban)
- 5 g porélesztő
- Mázhoz:
- 500 g méz
- 200g cukor
- 2 tk. vanília aroma
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit rakjuk keverőgépbe, dolgozzuk össze. Akinek nincs, az kézzel gyúrja addig, amíg össze nem áll.
Ha kész, formázzunk belőle több rudat, nagyjából 2-3 cm átmérővel. Ezeket vágjuk fél cm-es szeletekre, és gyúrjunk belőlük golyókat, amiket aztán bő, meleg, de nem forró olajban süssük aranyszínűre. Papírtörlőre téve, hagyjuk lecsepegni és pihenni.
Készítsük el a mázat. Egy edénybe tegyük a mézet, a cukrot, a vaníliaaromát, lassan forraljuk fel, majd vegyük le a tűzről. Óvatosan tegyük bele a golyócskákat, majd szűrjük le, hogy a felesleges máz lecsöpöghessen róluk.
Helyezzük egy tálra a sütiket, úgy, hogy végül egy karácsonyfát adjanak ki. Díszíthetjük kandírozott citrushéjjal, de cukorgyöngyökkel is, mintha feldíszített karácsonyfa lenne. [/box]