Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök menesztette a kormányt és rendkívüli állapotot hirdetett ki az országban zajló tüntetések miatt. A rendelet értelmében kijárási tilalom lépett életbe az ország területén délután öttől reggel hétig, és tilos háromnál több embernek csoportosulnia.
Lezárták az ország légterét, a hadsereg ellenőrzése alá vonta a tuniszi nemzetközi repülőteret. Az államfő Mohamed Gannusi eddigi miniszterelnököt bízta meg az új kormány megalakításával, egyben közölte, hogy hat hónapon belül választásokat tartanak. A több mint 23 éve hatalmon lévő, 74 éves elnök, aki ellen a tüntetések irányulnak, korábban közölte, hogy jelenlegi hivatali ideje lejárta után 2014-ben már nem indul az elnöki posztért.
A rendkívüli állapot elrendelése idején Tunisz belvárosában több ezer ember tüntetett. A megmozdulás helyszínéről lövések és könnygázgránátok pukkanása hallatszott. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a rendőrök tüntetőket bántalmaztak. Egy francia fotóriportert fejen talált egy könnygázgránát.
Egészségügyi források és szemtanúk azt mondták, hogy a fővárosban és az ország északkeleti részén lévő Rasz Dzsebelben péntekre virradó éjszaka 12 tüntetőt öltek meg a rendfenntartó erők. Zin el-Abidin ben Ali csütörtökön megígérte, hogy a megmozdulások résztvevői ellen többé nem használnak éles lőszert. A tunéziai hatóságok hivatalosan 23 ember halálát ismerik el, de a párizsi székhelyű Nemzetközi Szövetség az Emberi Jogokért azt állítja, hogy az áldozatok száma legalább 66.
Több nagy utaztató, köztük a Thomas Cook utazási konszern megkezdte a turisták hazaszállítását Tunéziából, a tervezett utakat pedig lemondják. Egyes országok – például Németország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok – eltanácsolják állampolgáraikat a tunéziai utazásoktól.