A konyhát rendben tartani nem kis feladat, főleg, hogy még egy kisebb főzés alkalmával is hatalmas felfordulást csinálunk. Ilyenkor kiderül, mennyire praktikus a konyhánk. Ha valaki épp átalakításban gondolkodik, szakember segítségét kérve igazán praktikus főzőhelyiség alakítható ki. De mit tegyen az, aki meglévő bútorait használva szeretne fenntartható rendet és mindent a keze ügyében tudni? Vátyi Erika, az Equell Enterieaur lakberendezője segítségével adunk néhány tippet, hogyan érhető el mindez!
1. Rendszerezés
– Ha minden eszköznek, alapanyagnak meglesz a praktikus helye, az könnyebb tárolást, rendet, így esztétikus konyhát és élvezetesebb főzést is jelent majd. Elsőként érdemes egy gyors szanálást végrehajtani, ugyanis ezzel nyerhető a legtöbb hely. Ha körülnézünk, biztos mindenki talál a konyhájában lejárt szavatossági idejű fűszereket, ezer éves fakanalat és hepehupás serpenyőt. Ki vele, meglátjuk, rögtön jobban érezzük magunkat!
2. Konyhapult – pakold le!
– Hajlamosak vagyunk mindent elől hagyni, és egyszer csak azt vesszük észre, alig marad hely az egyes munkafázisokhoz. Noha az itt ragadt robotgépet sem használjuk minden nap, és a kávét a szekrényből is ugyanannyi ideig tart kivenni reggelenként. Keressünk ezeknek helyet a szekrényekben! Érdemes az alapján választani a megfelelő tároló helyet, ki és milyen gyakorisággal veszi elő. A legjobb, ha egy ujjal kihúzható fiókot vagy nyitott polcot választunk, de a serpenyőket akár fel is lógathatjuk, vagy kihasználhatjuk a pult feletti falfelületet is. Például felrögzíthetünk a falra egy-egy fém sínt, amelyre fellógathatók a merőkanalak, konyharuhák vagy fűszernövények
3. Tárolás
– A fűszereket, alapanyagokat érdemes fém dobozokban vagy üvegekben tárolni. Nem csak esztétikusabb, de higiénikusabb is. Könnyen lezárhatók, katonás rendben tarthatók. A konyhai gépeket én szekrényből kihúzható polcon szeretem elhelyezni, így egy mozdulattal elővarázsolhatók bármely művelethez. Ha sztenderd méretű fiókjaink vannak, vásárolhatunk bele gyári rendszerezőket. Ezekkel garantáltan rend lesz minden fiókban, legyen szó tányérokról, lábosokról, fedőkről vagy evőeszközökről.
4. Apróságok
– Minél több apróságot gyűjtünk össze, mint például a muffin papírok vagy parafa dugók, érdemes ezeket dobozokba csoportosítani. Így könnyebben megtaláljuk, egy helyen lesznek, nem borulnak össze. Ilyen dobozkákat, kosarakat vehetünk készen fémből, fából, papírból vagy vesszőből, de varrhatunk erős tartású szövetből, hajtogathatunk magunk kartonból és dekorálásként becsomagolhatjuk tortacsipkével vagy csomagolópapírral. Ha jól sikerült a művünk, a nyitott polcokra is felhelyezhetjük.
5. Szekrények
– Nagyobb eszközök tárolására jó ötlet az utólagosan beszerelt, a térbe a mennyezetről lelógatott szekrény, de ennek a kivitelezéséhez meg kell vizsgálni a technikai-műszaki lehetőségeket, s természetesen a látvány sem utolsó szempont. Ha végül úgy látjuk, kevés a helyünk, utólag beiktathatunk még egy-egy kisebb lebegőpolcot is a pult és a felső szekrény közé. Ide kisebb tárgyakat helyezzünk, egy-egy imádott szakácskönyvet vagy a gyakran használt fűszereket.