Másfél éve adták át a hétmilliárd forintból felépült hipermodern kutatóközpontot Pécsen. Talán ez is magyarázza, hogy az épületnek vannak még gyermekbetegségei, de a beruházó PTE szerint kivitelezői hibák is történtek a rekordgyorsaságú építkezések alatt. Eddig járdák, utak süllyedtek meg, belül a padló kezdett repedezni, s több üvegtábla is „elszállt”.
Több jelzést is kapott lapunk a tavaly nyáron átadott Science Buildinggel kapcsolatban. A házban dolgozók jelezték, hogy az utóbbi hónapokban gyakori vendégek voltak náluk a kivitelező Grabarics Kft. emberei.
A beszámolók szerint kívül-belül javítani kellett már a hétmilliárdos, javarészt EU-s forrásokból felépült létesítményt. Az épülethez vezető járda például jócskán megsüllyedt, elpattant a ház egyik-másik impozáns ablaktáblája, belül pedig az aula padlója indult teljesen változó alakzatokban repedezésnek.
– Valóban vannak gondok, de leginkább olyanok, amelyek beleférnek egy ekkora építkezésbe. Néhány milliós munkákat végzett el eddig garanciában a kivitelezéssel megbízott – egyébként 24 hónapos jótállást vállaló – Grabarics Kft., az egyetemnek a munkák egy fillérjébe sem kerültek – mondta lapunknak Kukai Tibor, az egyetem beruházási főmérnöke.
Beszámolt róla: kívül azért süllyedt meg a járda egy viszonylag nagy felületen, mert minden bizonnyal fagyott feltöltésre betonoztak a kivitelezők. Belül 8-10 üvegtábla repedt meg; ennek oka, hogy Kukai szerint bizonyos ablakoknál nem számoltak kellően a hőtágulásból eredő mozgásokkal. Magyarán túlságosan passzentosra sikerült az ablakok beépítése.
Az aula padlójánál az volt a baj, hogy a hatalmas elemek nem a dilatációs hézagoknál indultak mozgásnak, hanem máshol kezdtek inkább repedezni. Ez utóbbi javítás még hátra is van; megvárják ezt a telet is, mielőtt munkába állítják a Grabarics Kft.-t.
Kukai Tibor elmondta, eddig mindenben sikerült megállapodni a kivitelező céggel, amely saját hibaként könyvelte el az eddigi gikszereket. Ha mégsem így lett volna, a PTE 160 milliós bankgaranciát kötött ki; a vitás esetekben ebből fedeznék a javításokat, de eddig ilyesmire nem volt példa.
Mivel nem tervezési és tulajdonosi, használói problémákra vezethetők vissza a hibák, kerestük a Grabarics Kft.-t is. Azt kérdeztük, mennyibe kerültek mindeddig a cégnek az utólagos munkák, s természetesnek tekinthetőek-e azok egy ilyen beruházás kapcsán. A cég viszont a megadott határidőig nem reagált lapunknak.
[box title=”Zászlóshajót akarnak belőle” box_color=”#696969″ title_color=”#d1c7c7″]Pécsett az egyetemi szívcentrummal szemközti területen megépült kutatóközpont Bachman Zoltán Kossuth-díjas építész tervei szerint épült, és 200 munkahelyet, azon belül 40 kutatói állást teremtett. Építése 7 milliárd forintba került; ebből több mint hatmilliárd forintot az Európai Unió állt. A létesítményegyüttes energiaigényét nagyrészt geotermikus és napenergiából fedezik. Az egyetem szeretné, ha a biotechnológiai, környezettudományi és információtechnológiai központot is magába foglaló létesítmény Európa meghatározó kutatóintézményévé válna.[/box]