A 444.hu számolt be arról az online konfenrenciáról, amelyen Prof. Dr. Bogár Lajos, a PTE KK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetének vezetője beszélt a dolgozókra nehezedő, egyre elviselhetetlenebb nyomásról.
A covidos betegek számára kialakított intezíves osztályokon már most óriási nyomás alatt dolgoznak az orvosok és ápolók – tudtuk meg ma a 444 cikkéből. A híroldal a KETLAK – Intenzív Tudományok Online – Mindenkinek (ITO-M) Webinar előadás sorozatának újabb részéből idézte a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjához tartozó, Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetének igazgatóját, Prof. Dr. Bogár Lajost.
– Nagyon rossz helyzetben vagyunk – mondta az online előadáson Bogár Lajos. – Elsősorban azért, mert nem számoltunk ennyire sok és súlyos állapotú beteggel.
Az őszi feladataink 8-10-szerese a tavaszinak a betegek számát, állapotuk súlyosságát és érkezési gyorsaságát, hullámát tekintve.
Az is kiderül az intézetigazgató beszámolójából, hogy jelenleg kétharmadnyi ápolóval kellene ellátniuk 2-3-szoros feladatmennyiséget, ugyanis Pécsett a nagyjából 50 ápoló egyharmada mostanra kiesett. Vagy megfertőződtek, vagy szoros kontaktnak számítva hatósági karanténba kerültek.
– Ez olyan terhelés, amit már nagyon nehéz elviselni – jelentette ki Bogár, aki szerint jelenleg
rettenetes, tűrhetetlen, végveszélyig sodródó állapotok uralkodnak Pécsett a covidosok intenzíves ellátásában.
– Úgy néz ki, hogy az elmúlt 24 órában a drámai expozícióm, a kérésem hatott, valami fény csillant az alagút végén, hogy tényleg kapnak a társklinikákról és az egyetemek irányából is segítséget – közölte a professzor, bár azt is hozzátette, az eddig érkezők többségét sokkolta, amit tapasztaltak. – Rettenetesen nagy a feladat, nem vagyunk hozzá elegen. Társklinikákról nem szakápolókat kell a feladatra beállítani, akik megrettennek mindattól, amit látnak, tapasztalnak az osztályunkon – mondta.
Bogár Lajos közölte azt is, hogy az aktuális mortalitás néha 50 százalék fölé megy, van, ahol hosszú kezelésre van szükség, „állóháborúban vagyunk”.
Jelenleg 28 ágyuk van, ezeken 25 beteget ápolnak, de arra számítanak, hogy további ágyakat kell megnyitni, a kormány terveiben 103-ig kellene felmenni.
– A szakszemélyzet annyira fel fog hígulni, hogy 10-15-20 súlyos állapotban lévő betegre fog jutni egy szakápoló műszakonként – mondta.
Korábban szakértők arról beszéltek, hogy egy ideális világban a nővér:beteg arány intenzív osztályon 1:1, legfeljebb 1:2 arány lehetne. Nagy kompromisszumok árán 1:3, drámai helyzetben 1:6, de az már tényleg az ellátás megfelelő minőségének a határa.
Bogár Lajos beszámolója a videóban 1:14:15-től.