Július 1-től újabb közszolgáltatások díjai csökkennek, októberben pedig tovább mérséklődhetnek a háztartási energiaárak is. Szinte hetente hallani újabb tervekről, sőt már a 30 százalékos díjmetszés lehetősége is felmerült. A fogyasztók örülnek, a pécsi cégek azonban nehéz helyzetbe kerültek.
Országszerte, így Pécsett is heves vitákat váltott ki a rezsicsökkentő akció. A fogyasztók komoly összegek befizetésétől mentesülhetnek, egyes szolgáltatók azonban nehéz helyzetbe kerültek a döntés miatt .
Az év elején a háztartási energiaárak (villany, gáz, távhő) mérséklődtek 10 százalékkal, amelynek köszönhetően a fűtési időszakban kicsit fellélegezhetett a lakosság, annál inkább érintette érzékenyen a szolgáltatókat. Július 1-én azonban érkezik a következő csomag, amelynek köszönhetően a víz, a csatorna, a szemétszállítás, a palackos gáz és a kéményseprés díjai csökkenhetnek. Németh Szilárd a Fidesz felelős képviselő pedig kijelentette, hogy már dolgoznak az október 15-ei újabb energiaár csökkenésen, továbbá a temetkezés díjait is vizsgálják.
A kormány számításai szerint, ha sikerrel meg tudnák valósítani a júliusra és októberre tervezett rezsicsökkentést, akkor egy átlagos család, akár évente 95 ezer forintot is megtakaríthatna. Egyértelműen a fogyasztók a nyertesei az egész akciónak, de vajon mennyire hozták nehéz helyzetbe a pécsi közműszolgáltatókat?
Ahogy lapunk is megírta a városüzemeltetési és hulladékgazdálkodási vállalat, a Biokom Kft. 260 milliós profittal zárta a tavalyi évet, idénre azonban 350 milliós veszteséget terveznek. Fő profiljuk, a hulladékszállítás ugyanis veszteséges, ráadásul a 10 százalékos szemétszállítási díjcsökkentés igencsak megviseli őket. A cég, közlésük szerint idén is csupán a legszükségesebb városfenntartási, városüzemeltetési feladatok elvégzésére tud koncentrálni.
Szintén borúlátó a Tettye Forrásház, akik idénre – a tavalyi 180 milliós plusz után – nagyjából félmilliárdos kieséssel számolnak. A vízszolgáltató is nehezen birkózik meg a rezsicsökkentéssel, hiszen ők nem kapnak kompenzációt, ellenben számos új vízügyi szabályváltozásnak kell megfelelniük. A cég tájékoztatása szerint eddig is szűkös mozgástérrel kellett megbirkózniuk, ezért ezután sem fog nekik gondot okozni a szigorú költségvetés.
Január 1-től szintén 10 százalékkal csökkent a távhőszolgáltatási és a vízfelmelegítési díj. A szolgáltatásért felelős PÉTÁV Kft.-t azonban nem érinti olyan rosszul a döntés.
– A kieső bevételeket a cég távhőtámogatás formájában megkapja, ezért gazdasági helyzetünk stabilnak mondható. A 2012. évet 121 millió forintos nyereséggel és a tulajdonosoknak kifizetett 110 millió forintos osztalékkal zárta cégünk. Társaságunk ugyanakkor költségtakarékos gazdálkodással, következetes létszám- és bérpolitikával, fokozott piacfejlesztési tevékenységgel kompenzálja a kiesett bevételeket – tudtuk meg a PÉTÁV PR-menedzserétől, Rozsos Rózsától.
A cég szerint ez éves szinten nagyjából 18-19 ezer forint megtakarítást jelenthet egy átlagos méretű, távfűtéses lakás esetében.
Lapunk az E.ON-t is megkereste a témában , de a földgáz és a villamos energia rezsijének 10 százalékos csökkentése miatt érintett cégnél nem kívántak nyilatkozni a témában.