Örömhír a természetbarátoknak: újabb jelentős méhbangóállományt találtak hegységünkben.
Három évvel ezelőtt érkezett a hír, hogy a Mecsek peremén, egy kaszálóréten jelentős, több mint száz tövet számláló méhbangóállományra bukkantak a jószemű kirándulók (kell is az éles látás a növénykék kiszúrásához, a trópusi orchidearokonaikhoz képest apróbbak a virágaik).
https://www.pecsma.hu/zoldzona/ritka-gyonyoru-orchideakra-bukkantak-a-mecsekben/
Most pedig újabb telep került elő egy kutatónak hála, aki egy erdős területen két, egymástól pár kilométerre lévő helyszínen 10-10 tő méhbangót pillantott meg – számolt be róla a Duna-Dráva Nemzeti Park.
Mint írják, a szakemberek azonnal odasiettek, és alapos kutatás után végül jóval több mint száz virágzó méhbangót találtak.
A zárt erdőállomány között megbúvó nyíltabb helyek jelenleg megfelelő életteret biztosítanak a fokozottan védett, 250 ezer eszmei értékű fajnak, azonban később előfordulhat, hogy a területet kezelni kell ahhoz, hogy az állományok megmaradása biztosított lehessen.
Ám itt még nincs vége a történetnek.
Hamarosan újabb információ érkezett egy amatőr botanikustól, hogy most a hegység déli peremén fedezett fel egy eddig nem ismert méhbangó-populációt.
A nemzeti park megosztotta, „a száraz löszgyep apró árka mentén mintegy 40 tő orchidea várja türelemmel megporzóit, de azok elmaradása esetén se esnek kétségbe, hiszen a faj megtalálta a megoldást az ilyen vészhelyzetre is: önbeporzásra vált, úgy, hogy a pollenzsákját saját bibefelülete felé hajlítja” – ahogy az a posztban közzétett fotón is látható.