Amatőr botanikusok fedeztek fel egy jelentős, eddig ismeretlen orchideaállományt a Mecsek egy kaszálórétjén. Csaknem 100 különleges, virágzó méhbangótövet találtak egy viszonylag kis területen – erről számolt be a Duna-Dráva Nemzeti Park Facebook-oldalán, a természetbarátok nagy örömére.
Mint írják, a méhbangó (Ophrys apifera) a hazai orchideák egyik ritka és szép képviselője, virágzó töveit megtalálhatjuk a lápréteken, pusztafüves lejtőkön, sziklagyepekben is, ha június első felében ilyen vidékeken járunk.
A szakértők számára már ismert volt, hogy a Nyugat-Mecsekben előfordul ez a gyönyörű, hazánkban fokozottan védett faj, de eddig csupán néhány, maximum 10 tövet fedeztek fel évről évre.
Most viszont a Mecsek egy kaszálórétjén egy nagyobb állományra, mintegy 100 tő kis virágra bukkantak a botanikusok egy viszonylag kisebb területen.
Hatalmas természetvédelmi értéke van a méhbangónak, 250 ezer forint, így az előkerült állomány minden szempontból jelentős. A nemzeti park igazgatóságának munkatársai megtették a szükséges lépéseket, hogy megvédjék a növényeket a területen.
Felvették a kapcsolatot a gazdálkodóval, hogy tolja el a tervezett kaszálásokat, hogy a virágzó méhbangók magot érlelhessenek.
Íme a teljes poszt:
Forrás: Völgyi Sándor/Duna-Dráva Nemzeti Park Facebook