A világörökség részét képező palkonyai és villánykövesdi pincesorokat a legtöbb pécsi ismeri. Ám az országban több olyan település is létezik, ahová érdemes ellátogatni ősszel, a szüret idején (is). Íme, három bájos pincefalu, ahová mi is szívesen visszavonulnánk néhány napra.
Gyöngyöspata
A körülbelül 2700 fős, Heves megyei Gyöngyöspata a Mátra délnyugati nyúlványainál helyezkedik el, Gyöngyöstől mintegy 12 km-re. A Mátrai borvidék és a Mátraaljai Borút tagja.
A szőlőtermesztés hagyománya a falu egész történetét áthatja, még a török hódoltság sem szegte kedvét a gazdáknak. Ám a török idők után jelentős fajtaváltás történt: a középkori fehér szőlő kultúra mellett egyre fontosabbá vált a vörösborszőlők termesztése is.
A pincék szervesen kapcsolódnak a település szerkezetéhez. Néhány nemesi háznál kőboltozatos pince is épült, de a borok nagy részét andezittufába vagy homokfalba vájt, illetve épített tornácos vagy gádoros lyukpincékben tárolták, melyek egymás mellett vagy fölött utcaszerű pincesorokat alkottak.
A falu felett emelkedő Vár-hegyen ma már csak a nemzeti színű zászló emlékeztet az Anonymus által is említett várra. Ennek helyét ma emlékpark őrzi. További nevezetesség a XIV. században épült román stílusú templom, de a Danka-patakon átívelő háromlyukú műemlékhíd, a palóc népviselet és emlékek kiállítása szintén említést érdemel.
A pincefalu Húsvéttól a szüretig programokkal várja a látogatókat, sőt idegenvezető is van, aki szívesen körbeviszi a csoportokat. A település mentén kijelölt (sárga és kék jelzésű) túraútvonalakon pedig kirándulhatunk is.
Cserépfalu
Az 1100 fős település Egertől 23 km-re helyezkedik el. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Cserépfalu tagja a Bükki borvidéknek és a Bükkaljai Borút Egyesületnek.
Hat pincesor és közel 500 riolittufába vájt pince található itt, melyek közül igen sok szépen faragott, díszített. A Gacsó Pincében például kőből faragott katonák őrzik a borral teli hordókat. Ehhez kapcsolódik az a helyi mondás is, hogy „Addig innen haza nem megyünk, amíg a katonák velünk nem énekelnek!”.
A pincesorokon tett túra közben megtekinthetők a fent említett faragott katonák, a Poharazgatós pincében a nagy Magyarország „vakolatrajza”, a Hétvezéres Pincében a turulmadár és a Hét Vezér vérszerződése, a Kéméndi Pincében a szőlészet-borászat hagyományos eszközei, továbbá a Borlopós Pincében mindig annyiféle borlopó, ahány éves a gazda.
Cserépfalu sok más tartalmas programmal, látnivalóval szolgálhat a látogatóknak. A Subalyuk Múzeumban az itt feltárt őskori leletek másolatai és a kiállított tárgyak révén a neandervölgyi ősember életkörülményeibe, szokásaiba nyerhetünk bepillantást.
Császártöltés
Császártöltés Bács-Kiskun megyében, az 54-es főút mellett található. A 2600 fős település Bajától 38 kilométerre fekszik, a Hajós-Bajai borvidék tagja.
A Kiskunság és a Sárköz határában épült falu településszerkezetének egyedi arculatát az árterület szélén emelkedő löszfalba vájt pincesorok adják.
A pincesorok stílusa az egykor Németországból, Oberschwabenből betelepült svábok emlékeit őrzi. Patachich Gábor, kalocsai érsek jóvoltából érkeztek a telepesek erre a vidékre részben a szőlőkultúra fellendítése végett.
Császártöltés egy igazi pincefalu, hiszen a több száz présház és pince jórészt a falu belterületén található. Az itteni présházakra jellemző forma, a nyeregtető alatti homlokzat középen ajtóval, két oldalt pedig szimmetrikusan elhelyezkedő kis ablakokkal, a sváb pinceépítési technikát jól demonstrálja.
Ma a legnagyobb arányban Rajnai rizlinget, Chardonnay-t, Cserszegi fűszerest és a kékszőlők közül az országosan is elterjedt Kékfrankost termesztik legnagyobb területen.
Császártöltésen nemcsak a borok, hanem növény- és állatvilága, a falu észak-keleti határában lévő Vörös-mocsár védett területei, pl. a Gyurgyalag-telep, a Parkerdő a sváb tájház helytörténeti kiállítása, a sváb kulturális rendezvények, borversenyek, falunapok is csábítják a látogatókat.
Ezenkívül érdemes megemlíteni a helyiek kézműves hagyományok iránti tiszteletét. Ma is többen foglalkoznak hímzéssel, fafaragással, fazekassággal a faluban. A sváb szokásoknak megfelelően pedig a zene és tánctanulás lehetőségei is adottak a fiatalok számára.
Forrás: pincefalvak.hu