A pécsi városvezetés kiemelt céljai közé tartozik, hogy a minél több szálon tudjon kapcsolódni a 2021–27-es uniós fejlesztési ciklushoz, az annak keretében megnyíló pályázati forrásokat minél hatékonyabban ki tudja használni. Hónapok óta zajlik az az előkészítő munka, ami most újabb fázisába ért: egyeztetés indul a közgyűlési (városvezető és ellenzéki) frakciókkal a témában, majd a fejlesztendő területek szerint munkacsoportok alakulnak.
Ruzsa Csaba gazdasági ügyekért felelős alpolgármester a PécsMa.hu-nak elmondta, 2020 nyarán készült el az első projektkosár, amibe a fejlesztési ötleteket gyűjtötték össze. Ebből a kosárból került az ősz folyamán a nyilvánosság elé több terv is, például az iparterületek fejlesztése, a Megújuló Mecsek program (Mandulás kemping, libegő, stb.), a zöld város koncepció, vagy az irodaház-fejlesztésekre vonatkozó elképzelés. Ezeket több körben és fórumon megvitatták az elmúlt hónapokban. Az alpolgármester hangsúlyozta, a kormányzati pályázatok ugyan még nincsenek kiírva, de az önkormányzat felkészülten várja a tenderek megjelenését. Tavaly közbeszerzéseken kiválasztották azokat a szakértőket, akik a város rendelkezésére tudnak állni, amennyiben rövid határidőn belül kell beadni egy pályázatot.
Ruzsa Csaba elmondta, információik szerint az okosváros pályázat lesz az első, amit kiírnak, mégpedig rövidesen. A TOP+ program részletei nem ismertek még, de azért nagy vonalakban látszik már, mely területekre (energetika, gazdaságfejlesztés, turisztika) lehet majd „rámozdulni”. Az elmúlt hónapokban összegyűjtöttek egy 150-es pécsi projektlistát, amit napokon belül bemutatnak a pécsi közgyűlés frakcióinak.
Tudni kell, magyarázta az alpolgármester, hogy nem minden fejlesztés fér be a TOP+-ba, a zöld busz program különálló nagyprojekt lehet, de a Tettye Forrásház tervezett nagy, 1,8 milliárdos közműfejlesztése sem, ami ráadásul még az előző fejlesztési ciklushoz kapcsolódik. (Utóbbival kapcsolatban az újdonság annyi, hogy már önkormányzati közműcégek is pályázhatnak a dedikált forrásra, amit a pécsi vállalat várhatóan meg is fog tenni.) Az akvapark és a tüskésréti elkerülőút is külön kiemelt projekt lehet a mostani tervek szerint.
A frakciókkal való egyeztetés után témánként-területenként öt munkacsoport állna fel, amiben nem csak képviselők, hanem szakértők is helyet kapnának. A munkacsoportok feladata a fejlesztési prioritások meghatározása lesz.