Kézműves söröket kínálnak a hétvégén a Rózsakertben, miután a területet egy magánvállalkozás vette bérbe az Egyházmegyétől. Utóbbi hosszú távon hasznosítaná. Utánajártunk, hogy az egykori Nádor Szállóval, az Ifjúsági Házzal és a Park Mozival vannak-e terveik a tulajdonosoknak.
„Generációk csúcstalálkozója” – így hirdetik azt a négynapos sörfesztivált, amelyen főként házi söröket szolgálnak fel a szórakozni vágyóknak a Rózsakertben. Az egykori legendás pécsi szórakozóhelyet csipkerózsika álmából ébresztik fel erre a pár napra. A terület tulajdonosa a Pécsi Egyházmegye, amelynek vannak tervei a továbbiakban is.
– Több egyházi ingatlant is felújítunk 1,5 milliárd forintos uniós forrásból. Terveztük a Rózsakertben található sírkápolna bemutatását, fölé gasztronómiai létesítmény felépítését. Első körben viszont nem jutott erre pénz. Most további forrásokat keresünk. Addig is hasonló rendezvényekre adjuk bérbe az ingatlant, hogy ha lassanként is, de felélesszük a legendát – mondja Dohóczki Péter, az egyházmegye gazdasági igazgatója.
A Rózsakert alatt egyébként a Cella Septichorához hasonló, ám nem hét, hanem háromkaréjos ókeresztény kápolna nyomára bukkantak két éve.
– Pénz híján nem tudta bemutatni az értékeket az ingatlan birtokosa, de konzerváltuk és visszatemettük a római kori sírkápolnát – mondja Nagy Erzsébet a Janus Pannonius Múzeum régészeti osztályának vezetője.
Hozzátette: szeretnék, ha a leletet a világörökségi helyszínek közé sorolnák, így könnyebben megcélozhatók uniós források is a későbbi bemutatására.
Rákérdeztünk, hogy a jövőben mit terveznek Pécs más kultikus épületeivel. Több ilyen is van; például a Park Mozi, az Ifjúsági Ház vagy akár a Nádor Szálló.
– Folyamatosan arra törekszünk, hogy hosszabb távon hasznosítsuk a mozi épületét és az IH-t. Utóbbi esetében olyan vállalkozók jelentkeztek, akik szórakozóhelyként üzemeltetnék az épületet, de egyelőre a szerződéskötésig egyikkel sem jutottunk el – mondja Barna Béla a Pécs Holding vezérigazgatója.
A Park Mozi iránt civil szervezetek is érdeklődnek, de egyelőre nem sok konkrétumot tudni.
A Nádor Szálló épületét részben sikerült feltámasztani, mégha hotel nem is mostanában lesz a falak között. A Danubius Hotels nem is tervezi egyelőre.
– Egyelőre továbbra is kulturális célra, galériának adjuk ki az épületet. Szállodában akkor gondolkodunk, ha annak meglesznek a gazdasági alapjai – mondta Danka András, a Nádort birtokló Danubius Hotels Group pécsi szállóinak igazgatója.