Hűlt helye az árstopos termékeknek az üzletekben, az RTL híradójának felvételein elégedetlen vásárlók szólalnak meg.
Se cukor, se liszt, se tojás, se tej – pedig múlt csütörtök óta az árstopos termékekből kétszer annyit kellene tartania a boltokban a kereskedőknek a legújabb rendelet szerint.
Az RTL nézői Békéscsabáról, Budapestről és Pécsről is küldtek felvételeket, melyeken jól látszik csak azok a polcok árválkodnak üresen, amelyeken ársapkás termékeknek kellene lenniük.
Néhány vásárló elmondta a csatornának: ritkán van 2,8 százalékos tej és cukor az üzletekben, ha pedig kitesznek, azonnal tömeg alakul ki. Van, akinek azt mondták, délelőtt kell menni, délután már reménytelen.
De van, hogy hiába mennek korán, kristálycukor már akkor sincs.
Az RTL emlékeztetett: három hete jelent meg a kormányrendelet, mely előírja, hogy az árstopos termékekből duplázniuk kell a készleteket a kereskedőknek szükség esetén. Ám ez a „szükség esetén” nem egyértelmű, pontosan mit jelent a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség szerint. A szövetség azt kéri a kormánytól, pontosítsák a rendeletet, addig ugyanis kevés boltban fognak több ársapkás árut tartani.
Nagy István agrárminiszter a napokban azt nyilatkozta, hatósági árak nélkül 30 százalékkal költenének többet élelmiszerre a legszegényebbek. A GKI szerint azonban a miniszter téved, ugyanis az árstop miatt jobban emelkednek a nem árstopos termékek árai is. Molnár László állítja, a legszegényebbek is az elnyomorodás felé tartanak, mivel nyilvánvalóan nem csak cukrot és lisztet vásárolnak – így fizetik meg a csökkentett árat.
A KSH legfrissebb adatai alapján azok a termékek drágulnak a legjobban, melyekből a legszegényebbek fogyasztanak a legtöbbet Magyarországon: a sertészsír 115 százalékkal, a kenyér pedig 100 százalékkal drágult egy év alatt.