A Budapest Kör szakmai vitafórum 182. találkozója szeptember 29-én este online formában valósult meg. Ezen alkalom témája a vírusválság kapcsán: „Megyei jogú nagyvárosok a vírus-járvány után: hogyan lehet ebből jobban kijönni?” volt, melyet a szegedi, a miskolci és a pécsi alpolgármester részvételével vesézett ki Tosics Iván moderátor.
A beszélgetés fő kérdése – a költségvetési problémák tükrében – az volt, hogy milyen hosszabb távú változtatásokat terveznek ezek a városok, és hogy hogyan lehet a krízis tanulságait pozitívan felhasználva egy újfajta, fenntarthatóbb és egyenlőbb fejlődési irányra váltani. A beszélgetés irányítója leginkább arra volt kíváncsi, hogy melyek azok a fejlődési elképzelések, amelyekben az ellenzéki vezetésű nagyvárosok markánsan különböznek a többi magyar várostól. A vendégelőadók Varga Andrea, Miskolc alpolgármestere; Ruzsa Csaba pécsi alpolgármester; valamint Szeged alpolgármestere, Nagy Sándor voltak.
Pécsett nagy hangsúlyt fektet a tavaly megválasztott városvezetés a gazdaságfejlesztésre – hangzott el a beszélgetés alatt. Fő céljaik között emellett még a nemzetközi cégek behozása, és a közösségi közlekedés támogatása is szerepelnek. Elmondták, hogy komoly pénzügyi problémát örökölt az önkormányzat, ezért is eszközöltek pénzügyi átvilágítást. A város költségvetéséről is szó esett, sőt arról is, hogy a koronavírus-járvány ellenére is belekezdtek az önkormányzati cégekkel különböző pályázatokkal kapcsolatos problémák megoldásába. Példaként a cégek vezetőinek bérrendezését, valamint az új vásárcsarnok projektet ismertették.
A gazdaságfejlesztést illetően Péccsel kapcsolatban szó volt arról, hogy a városvezetés nem adott fel semmit, a járvány alatt is folyt a munka. Komoly egyeztetések folynak azzal kapcsolatban is, hogyan fejleszthetők a már Pécsett lévő és ide érkező vállalatok. Az is elhangzott, hogy a dél-dunántúli gazdaságfejlesztési régió kormánybiztosa és a PTE kancellára személyében is szakembereket neveztek ki, akikkel majd együtt tud dolgozni az önkormányzat. Mindemellett természetesen a baranyai megyeszékhely költségvetésében is komoly hiányt okozott a koronavírus, azonban az Államkincstár és a Belügyminisztérium is szakmai partnerként tárgyal a városvezetéssel. Hangsúlyt kapott, hogy Pécsett a kultúra és a vendéglátás, valamint a turizmus támogatása érdekében gyorsan létrehozták a Pécs NYITVA! kampányt; sőt a PAPI-program sikerességéről is szó esett. Végezetül azt mondták: „csak munkával tudnak túlélni az önkormányzatok, a városok”. Emellett az is elhangzott, hogy komoly és jól kidolgozott tervekkel lehet esély működési pénzek lehívására.
Kérdésre elmondták azt is, hogy Pécsett a városvezetés részéről szó sincs arról, hogy terveket adjanak fel a gazdasági problémák miatt: erős projektelőkészítés és jó jövőkép kialakításának segítségével reménykedni lehet a sikerben, a vírustól függetlenül is. Emellett elhangzott, hogy fontos lenne a megyékből és a vidéki városokból külföldre, vagy fejlettebb magyar városokba költözött aktív korú lakosokat visszacsábítani a Pécshez hasonló környékekre gazdasági fejlesztés, nagy cégek bevonzásával, vonzó környezettel.
Miskolccal kapcsolatban elhangzott, hogy tavaly ilyenkor egészen máshogy nézett ki, mint most. Akkor tele voltak bizakodással azzal kapcsolatban, hogy mennyi mindent érnek majd el, főként a demokráciával kapcsolatban. A városvezetés szeretett volna a lakossággal párbeszédet kialakítani, a helyi cégekkel közösen munkálkodni.
A Miskolc Holdingot, az EU-s pályázatokat és a városi költségvetést is úgy vette át a jelenlegi városvezetés, hogy azok nem voltak rendben, ráadásul a koronavírus miatti nehéz helyzetre sem voltak felkészülve. A járvány negatívan érintette a város gazdaságát, amit a védekezéssel kapcsolatos korlátozások csak fokoztak. Nem csak a kiesett 4,9 milliárdos bevételkiesés miatt, de a pluszkiadások okán is rossz helyzetben van a város. Ugyan az önkormányzat igyekszik költséghatékony módon fellépni, azonban ez nagyon nehéz. A lehetséges megoldások, melyeket a beszélgetés során felsoroltak a költséghatékonyság, a retrospektív hitel, a szervezetekkel való együttműködés, valamint a költségvetési struktúra módosítása voltak.
Szeged abban különbözik a másik két várostól, hogy 2002 óta ellenzéki a polgármester. Itt is a másik két nagyvároshoz hasonló mértékben csökkentek az önkormányzati bevételek a vírus hatására. Elhangzott, hogy vannak olyan kormányzati ígéretek, melyek egy idő után egyszerűen eltűntek, de emellett akadnak együttműködő felek is.
Ugyan a városvezetés szűkítette a kiadásait, de olyan jelentősen nem tudják szűkíteni, hogy ne legyen ebből probléma a későbbiekben. A városi szolgáltatások emiatt valószínűleg csökkenni fognak a jelenlegi állás szerint.
Arra vonatkozóan, hogy a vírusválság után az ellenzéki vezetésű városok hogyan tudnak majd fejlődni, Szeged részéről elhangzott, hogy költségvetési szigorral talpra tudnak majd állni, valamint az is, hogy mivel rendkívül elfogadó városról van szó, helyt adnak kreatív vállalkozásoknak, melyek miatt jól érzik magukat az ide látogatók és a lakók. Elhangzott, hogy Pécs és Miskolc számára sok lehetőség nyílt meg azáltal, hogy leváltották az előző önkormányzatot.
Miskolcon nagy várakozással tekintettek az új városvezetésre a helyiek, vágytak a közös gondolkodásra, részt vettek a lakossági fórumokon és online egyeztetéseken. Mostanra ez kezd hatékony lenni, még akkor is, ha sok esetben – főként gazdasági szempontok miatt – messze vannak például a budapesti állapottól.
Kérdésre elhangzott, Pécsett nem volt probléma a városlakók felé elmagyarázni az előző városvezetés által felhalmozott költségvetési hiányt, hiszen pontosan emiatt elérhető mindenki számára az átvilágítási anyag, illetve emiatt folytat átlátható kommunikációt az önkormányzat. Példaként elhangzott, hogy ha egy kormánypárti sajtóorgánumon megjelenik egy, a város vezetését bármilyen szinten érintő cikk, akkor azonnal reagálnak erre az önkormányzati oldalon keresztül.
Végül elhangzott, hogy 2019 októbere után a fővárosban és több vidéki városban is kialakult ellenzéki vezetés, azonban nincs látványos együttműködés ezek között, közös kommunikáció. Pécsett azonban erre is találtak megoldást: átalakítják egy budapesti cégcsoporttal közösen a helyi tévét, amelyhez más városok is csatlakozhatnak majd.