San Fransisco hippinegyedében nőtt fel a védántikus vallás elszánt képviselője, de egy gospelkórussal a Csillag Születikben is megmérette magát Kindler-Matavovszky Ádám, aki jelenleg a Pécsi Tudományegyetemen biológiát hallgat.
– Életed első nyolc évét Amerikában töltötted. Hogy kerültél mégis Magyarországra?
– Édesanyám magyar, Győrben született, de édesapám amerikai. Mikor elkezdtem az iskolát, a szüleim úgy döntöttek, hogy ne az Egyesült Államokban nevelkedjek, mivel ott nem olyan magas színvonalú az oktatás, ezért 2002-ben Győrbe költöztünk.
– Mielőtt egyetemre jelentkeztél, azért egy évet újra Amerikában éltél.
– Így van. Úgy gondoltam, hogy mivel egy teljesen új fejezet kezdődik az életemben, meg akarok egy kicsit állni. Három állomása volt ennek az egy évnek: San Fransisco, Portland és Cone-sziget, Hawaii-n.
– Győr után miért Pécsre esett a választásod?
– Csodálatos város és nagyon barátságosak az emberek, ezt tapasztaltam, de távoli rokonaim is éltek itt. Igazából kicsit el szerettem volna távolodni az otthonomtól. Az oktatás minősége is ide vonzott.
– Egy Magyarországon kevésbé vagy talán egyáltalán nem ismert vallást képviselsz. Mi is ez?
– Igen. A védántikus vallást gyakorlom, ami Indiából származik. Ez egy egyetemes, mondhatni eklektikus vallás. Mi például elfogadjuk a Bibliát és a Koránt is.
– Mennyiben formálja ez az életedet?
– Nemcsak egy követendő modell ez, hanem a mélyebb jelentését is át kell élni. Ami szorosan a védákhoz kötődik az a reggeli meditáció napfelkeltekor. Én általában egy órát szoktam meditálni, de alkalmazkodnom kell az egyetemhez, illetve, hogy mikor fejezem be a tanulást este. S, hogy miért jó meditálni?! Egy tudatállapot ez, amely legfőképpen a lemondásra törekszik. Lemondunk a földi vágyakról és spirituálissá alakítjuk életünket.
– A meditáción kívül is lemondásokkal jár az általad követett vallás. Például nem tartasz számítógépet, mobilt, nincs internetelérésed…
– Időnként elmegyek a könyvtárba vagy a szobatársam gépét használom, de színtisztán csak addig, amíg ezt a tanulmányom megköveteli. Tudom, mai fejjel ez nehezen érthető. De én azt vallom: sok dolog van, amire azt hisszük, szükségünk van rá, de igazából ezek nélkül is meg lehet oldani mindent.
– Miért biológia szak? Ellentmondásnak tűnik a biológia mint szerves dolog iránti érdeklődés, illetve a vallás.
– Szerintem a tudomány egyre jobban kezdi megszeretni a vallás és a filozófia eszenciáját, én végülis a háromban nem látok semmi különbséget.
– Mi a helyzet az ételekkel? Bármit megehetsz?
– Az a lényeg, hogy olyat egyek, ami után jól tudok meditálni. A magyar ételeket, pörköltet, gulyáslevest télen szeretem igazán, a hidegben. Viszont a kedvencem a sushi.
– Mennyire befolyásolja az életedet a védántikus vallás? Házasodhatsz, lehet gyereked?
– A védántikus ember számára kétféle út van: szerzetesi és házastársi. Utóbbi esetben lehet házastársad, lehetnek gyerekeid, itt csak belülről mondasz le javakról. Viszont a szerzetes kívülről és belülről egyaránt.
– Te melyik utat választod?
– Még nem tudom. Van barátnőm, szóval nem mondok le ilyesmiről, de mi szerintem kicsit másképpen éljük meg a kapcsolatunkat. Nálunk a szeretet nem foglal össze időt, teret és távolságot.