Januárban több izgalmas program is várta a madárbarátokat, például a sasszinkron, majd az erdei fülesbaglyok telelőhelyeinek felmérése. Az eredmények megszülettek, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány közös januári hírleveléből kiderül, hogy állnak vármegyénk mutatói a csodálatos teremtmények tekintetében.
Sasdömping
Idén már 21. alkalommal került sor a téli sasszámlálásra, a hagyományokhoz híven ismét az egész Kárpát-medencére kiterjedően. Az önkéntesek január 12–15. között Baranyában is bekapcsolódtak a programba, a terepbejárások során végignézték a legfontosabb téli gyülekezőhelyeket.
Hála a kedvező időjárásnak, minden eddiginél több madarat sikerült megfigyelniük.
Természetesen a távcsöveik elé került egyéb ragadozók adatait is feljegyezték, végül 80 rétisast, 405 egerészölyvet, 58 vörös vércsét, 26 kékes rétihéját, 17 karvalyt, 7 vörös kányát, 2 héját és 5 barna rétihéját kaptak lencsevégre. Az adatokat színesítette 6 réti fülesbagoly, 2 erdei fülesbagoly és 2 kuvik előfordulása is.
Mint írják a természetvédők, a feljegyzett rétisasok száma újabb megyei rekordot jelent, ennyi sas korábban még nem fordult elő. A legtöbb példány a Duna keleti oldalán, a Mohács-szigeten (24 példány) és a csertői halastavon (21 példány) tartózkodott.
Kevesebb helyen, de több a fülesbagoly
Az erdei fülesbaglyok téli gyülekezőhelyein a hagyományos országos számlásra január 19–22. között került sor. A szakemberek és önkéntesek összesen 71 településen jártak, és 111 helyszínt (temetők, templomkertek, fenyőkkel vegyes utcai fasorok, parkok) vizsgáltak át részletesen.
Ezek közül 36 település 42 pontján regisztrálták a baglyok jelenlétét.
A felderített gyülekezőhelyek száma kettővel csökkent a tavalyihoz képest, viszont a nappalozó baglyok egyedszáma látványosan nőtt, ami azzal is összefügg, hogy most több lehet a táplálékul szolgáló mezei pocok.
Összesen végül 983 példányt láttak, ami 136,9 százalékos növekedést jelent az előző évihez képest. A legtöbb baglyot Szentegáton (140 példány), Liptódon (120 példány) és Dunaszekcsőn (65 példány) figyelték meg. (Madárbarát kollégáink idén is csatlakoztak a programhoz, bevett mohácsi helyükön idén több mint 20 pihenő fülest vettek észre, korábbi kalandjaikról itt írtak.)
További madaras történetekért, érdekességekért érdemes elolvasni az egyesület januári hírlevelét:
Ha pedig segítenénk a természetvédelmi munkát, a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány 11731001-20124953 számú számláján fogadja a támogatásokat, de az adományt online módon is befizethetjük a donably.com/baranyamadar oldalon – mindezt igazából a természet fogja meghálálni!