2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekSegítség, leégtem!

Segítség, leégtem!

A szakértők nem győzik hangsúlyozni, milyen fontos a nap káros sugarai elleni védekezés, a bőrtípusnak megfelelő fényvédő krém használata és a déli napsugarak elkerülése. Azonban a legfelkészültebbekkel is megesik, hogy túlságosan megpirulnak a napon, ezért bemutatunk néhány megoldást a leégés kezelésére.

Szervezetünk természetes módon a melanin, vagyis a bőrfestékanyag segítségével védekezik a nap káros, ibolyántúli, vagyis UV-sugarai ellen. A napszaktól, a napozás hosszától, a bőr pigmentáltságától, az időjárási körülményektől és sok más tényezőtől függ, hogy mekkora eséllyel ég le a bőrünk. A leégés lényegében a bőr külső rétegeinek begyulladása és kivörösödése. A legenyhébb esetben a bőr kipirosodik, közepes leégéskor apró hólyagok keletkeznek rajta, súlyos esetben a bőr liláspiros lesz és láz, hidegrángás jelentkezik. Azért is jobb elkerülni a leégést, mert fokozza a bőr öregedését és a melanóma kialakulásának esélyét is növeli.

Odakozmáltál?

Nagyon fontos, hogy leégett bőrrel ne menjünk újból a napra, fedjük el a vörös területeket! Fontos még a fokozott folyadékbevitel, mert a gyulladásos folyamat a bőrszövet vízveszteségével jár.

A drogériákban és patikákban beszerezhető, napozás utáni hűsítő és bőrnyugtató krémeken felül pedig számtalan egyéb megoldás is létezik a napégés okozta vörösség és fájdalom enyhítésére.

Aloe vera: a lefagyasztott gél nagyon jó hűsítő hatású, de a növény levele is hatásos. Hátránya, hogy viszonylag kevés háztartásban fordul elő.

Tejföl: a legismertebb módszer a bőr bekenése vastagon tejföllel, aludttejjel, joghurttal. Addig kell rajta hagyni a pakolást, amíg fel nem melegszik.

Ecet: igazi varázsszer, mindenre jó, természetesen a leégés esetén is csökkenti a fájdalmat és a gyulladást. Itassunk át egy textíliát és tegyük rá az égett felületre.

Kamilla: gyulladásgátló hatása közismert. A fürdővízbe kevert kamillaolaj is segíthet, ahogy a kamillateás borogatás, illetve a főzet megivása is.

Fekete tea: készítsünk erős főzetet, és miután kihűlt, mártogassunk bele vattát és töröljük át vele a megégett területet. Segíti a gyógyulási folyamatot.

Eper: kissé drága mulatság, és talán pazarlásnak tűnhet, de tény, hogy hatóanyagai bőrnyugtató hatásúak. Ha véletlenül nagyobb mennyiség van a birtokunkban, akkor vágjuk szeletekre és borítsuk be vele a vörös részeket. Legalább 5 percet hagyjuk állni, majd tisztítsuk meg a felületet.

Krumpli: fájdalomcsillapító hatású. A meghámozott, feldarabolt szeletekből készítsünk pépet (ha sűrű, vízzel hígíthatjuk), és kenjük a bőrre. Hagyjuk állni, amíg meg nem szárad.

Vitaminok: a szabadgyököket megkötő C- és E-vitamin is hatásos lehet, ezeket a pirulákat hosszabb ideig szedhetjük, ha túlzásba vittük a napozást.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő