Pécsi képviselők közbenjárásával újabb fejezetéhez érkezett az egykori bányászok ügyeinek megoldása. Akik tavaly még rokkantnyugdíjat kaptak, a jövőben választhatják a bányászok egészségkárosodási járadékát.
A kormány legújabb határozat-tervezete azoknak az egykori bányászoknak jelent megoldást, akik legalább 40 százalékos munkaképesség-csökkenést szenvedtek el, ennek ellenére rokkantnyugdíj helyett ebben az esztendőben már rehabilitációs járadékot kaptak. Az új szabályozás sok egykori pécsi bányász számára is segítséget nyújthat.
– A kormány tárgyalóasztalhoz ült a bányászok képviselőivel, s kidolgozott egy olyan megoldási javaslatot, amellyel megmaradhat eddigi jövedelmük. Azok a legalább 40 százalékban egészségkárosodott emberek, akik tavaly még rokkantnyugdíjat kaptak, a jövőben választhatják a bányászok egészségkárosodási járadékát. Ennek összege a vonatkozó szabályok módosításának következtében meg fog egyezni a korábbi rokkantellátáséval, ráadásul egészen a nyugdíjkorhatár betöltéséig folyósítható – mondta lapunknak Hoppál Péter pécsi országgyűlési képviselő.
Mint ismert, a rokkantellátások felülvizsgálatakor számos egykori bányász elveszítette a nyugdíjjogosultságát. Akik még nem töltötték be az 57. életévüket, s az orvosok munkára alkalmasnak találták őket, csak alacsonyabb összegű rehabilitációs ellátásra voltak jogosultak. Az érintettek közül sokan fordultak panaszukkal a képviselőkhöz és a minisztériumhoz is.
– Ez a tervezet bizonyítja, hogy a kormány törődik a bányászok problémáival, és nyitott az új megoldásokra. Remélhetőleg a most kialakítandó rendszer sok baranyai bányász helyzetét rendezi hosszú távon is megnyugtatóan – így a képviselő.
A rendelet kitér arra is, hogy a munkaképtelenné váltak majdani öregségi nyugdíja ne legyen alacsonyabb, mintha folyamatosan legalább ún. III. rokkantsági csoport szerinti (vagyis a nem teljesen munkaképteleneknek járó) rokkantsági nyugdíjban részesültek volna.
A kormány arra törekszik, hogy a föld alatti munkát végzők mellett kedvezményekben részesüljenek a külszíni fejtéseken dolgozók is. Ezzel kapcsolatban még sok teendő van vissza, de egyértelmű cél, hogy ők is részesüljenek a munkájukkal kiérdemelt megbecsülésben.