A napokban Pécsett tartották a V-educa 2 projekt zárórendezvényét, ahol Pálmai Zsolt, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség igazgatóhelyettese és dr. Fülöp László, a PTE Műszaki és Informatikai Karának professor emeritusa foglalták össze a projekt lényegét. (x)
Az Innovációs Ügynökség szerepe a projektben leginkább abban rejlett, hogy felmérje a közel zéró energiaigényű épületek jelenlétét a határ mentén, valamint a magyar oldalon un. Jó Gyakorlatokat azonosítson. Ezen kívül kommunikációs tevékenységet folytattak és teszik ezt most is. – A V-educa 2 projekt a Horvát-Magyar Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében finanszírozott pályázat. Ez egy felsőoktatási projekt, aminek két cél áll a középpontjában. Egyrészt arra törekszünk, hogy a közel zéró energiafelhasználású épületekre olyan felsőoktatási tananyagot dolgozzanak ki a projektben résztvevők, amely a horvát és a magyar oldalnak egyaránt az épületenergetikával, gépészettel, információs modellezési technológiákkal kapcsolatban felmerülő szükségleteit egyaránt tartalmazza. Emellett célunk olyan diákokat képezni az elkészült anyag segítségével, akik majd később ezzel a tudással meg tudnak jelenni az építőiparban tervezőként és a térségnek az épületállományát korszerűsíteni tudják. Az Európai Unió vonatkozó irányelvei szerint 2021-től az összes új építésű ingatlanra kötelező lesz a közel zéró energiaigényű épületekre előírt paraméterek alkalmazása – mondta Pálmai Zsolt, igazgatóhelyettes.
Dr. Fülöp László, a PTE Műszaki és Informatikai Karának professor emeritusa a zárórendezvényen arról is beszélt, hogyan használták fel a V-educa 2-t az oktatás során. – Készítettünk tanulmányokat arról, hogy egyáltalán hogyan lehet elérni ezt a közel nulla energiafelhasználási szintet, egyáltalán mit jelent ez. Próbáltunk az EU-s előírásoknak, valamint magyarországi és horvátországi rendeleteknek megfelelő példákat keresni és találtunk is egy családi házat, illetve egy intézményt, amik alapján ki tudtuk dolgozni a tananyagot. Ezt egy nyári egyetem során használtuk fel először. Sokat kirándultunk is a projekt során és magyar, illetve horvát részen is szemügyre vettünk nulla energiaigényű épületeket, amiket bemutattunk egymásnak. A zárókonferencia neve nem teljes lezárásra utal, csak az adminisztráció végére. Még vannak feladataink, hiszen egy mintaépület megtervezése még előttünk áll. A diákok előzetesen megnéztek ilyen mintákat, most pedig együtt dolgozunk egy sajáton – mondta el a professzor, aki hozzátette azt is, hogy a létrehozott anyagokat a reguláris oktatásba is be szeretnék építeni.
Korábban is volt már hasonló projekt, ami során mérőműszerekhez – például az épület légtömörségének mérésére – jutottak, amiket a mostani munka során is használni tudtak. Jelenlegi állás szerint jövő januárban jelenik majd meg az új felhívás, amire szintén horvát-magyar együttműködés keretében terveznek majd projektötleteket beadni.
A V-educa 2 projekt a Magyarország-Horvátország határon Átnyúló Együttműködési Programon belül az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósul meg.
Bővebb információ ITT.
(x)