Sokan nem viszik el – az egyébként ingyen dolgozó – gombavizsgálóhoz az erdőkben frissen gyűjtött gombákat. Pedig ezt a hobbit világszerte életveszélyesnek tartják. A magyar emberek azonban szeretik azt gondolni, hogy jól ismerik az ehető fajtákat.
Ennek köszönhetően idén Baranya megyében 24, Pécsett pedig 16 gombamérgezést jelentettek. 2011-ben egyébként háromszor, 2012-ben pedig hétszer fordultak ilyen indokból orvoshoz Pécsett – tudtuk meg az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat csoportvezetőjétől, Balázs Andreától.
A vadon termő gomba egyébként azé, akié az erdő vagy a mező, ahol terem. Ezért a gombát csak akkor szabad gyűjteni, ha a tulajdonos azt nem tiltja látható módon, szedett mennyisége pedig nem haladja meg a 2 kilogrammot.
Völgyi István, a Vásárcsarnokban dolgozó gombavizsgáló 25 éve dolgozik szakmájában, tapasztalata szerint évről-évre kevesebb gombát visznek be hozzá. Ezeknek körülbelül 10 százaléka mérgező: sok gyűjtőnek minden gombája ehető, de előfordul az is, hogy valaki szinte csak mérgező fajtákat hoz be.
– Gyakran tévesztik össze a galambgombát és a gyűrűs tuskót a gyilkos galócával, a tarlót a csiperkével, a rókagombát pedig a világító tölcsérgombával. Ezekre a hibákra csúnyán rá lehet fázni, ezért szükséges, hogy elhozzák hozzánk a zsákmányt vizsgálatra – ismertette tapasztalatait Völgyi István.
A veszélyekre nemrég az ÁNTSZ is felhívta a figyelmet: tájékoztatásuk szerint a mérgezések több mint negyedének a 14 éven aluliak az elszenvedői. Többségükben azért, mert a szabadban játszva megkóstolják a gombákat.
A gombákat nem csak ételeink ízesítésére használjuk. Létezik egy másik csoportjuk, amelyet összefoglaló néven varázsgombának nevezünk. Ezek hangulatbeli, viselkedésbeli és felfogásbeli változásokat is egyaránt okozhatnak fogyasztójuknak.
A törvényi szabályozás szerint nyersen való fogyasztásuk nem bűncselekmény, szárítva, főzve vagy teának elkészítve használata már illegális cselekedetnek számít. Ez pedig akár börtönbüntetéssel is sújtható.
Szemelyácz János, a pécsi Drogambulancia vezetője szerint elképzelhető, hogy a kalandvágyó fiatalok ellátogatnak az erdőbe azzal a céllal, hogy kipróbáljanak ilyen gombafajtákat, de ez nagy mennyiségben nem jellemző.
– Tapasztalataim szerint ezeket a gombákat nem annyira ismerik a helyiek. A környéken nem gyakori, hogy nagy számban keresnék fel ezért a környékbeli erdőket. Ezeknek a gombáknak hiába van hallucinogén hatása, fogyasztásuk miatt függőség többnyire nem alakul ki – tudtuk meg Szemelyácz Jánostól.