Tíz éve még ritka betegségnek számított, mára már ismert: nők millióinak szexuális életét keseríti meg világszerte. A minden tizedik nőt érintő hihetetlenül fájdalmas betegség, az endometriózis világnapja lesz március 9-én, Pécsen. A szakmai napon a népbetegségnek számító kór felismeréséről, kezeléséről hallgathatunk előadásokat, de lesz szó a gyakori tévhitekről is.
Ijesztőek az adatok, mégis igaz, hogy Magyarországon minden tizedik fogamzóképes korú nő érintett az endometriózisban – Pécsen tehát több ezren vannak –, a meddő nők negyven százaléka pedig a betegség miatt képtelen teherbe esni. Bár mára krónikus népbetegségként tekintenek rá a nőgyógyászok, az endometriózis betegséget alig ismerjük.
A fájdalmas menstruációtól szenvedő nők közül minden másodiknak endometriózisa van!
A pécsi klinikán már régóta foglalkoznak az endometriózis kezelésével, a nyolcvanas években itt próbálták ki először azt a gyógyszert, ami az egyik leghatékonyabb szer a kór tüneteinek kezelésében. Emellett az úgynevezett laparoszkópiás eljárásnak köszönhetően nagyon korai szakaszban tudják diagnosztizálni a betegséget. Ahhoz viszont, hogy tudjuk, mivel állunk szemben, érdemes megismerni és felismerni a tüneteket.
Az endometriózis az a betegség, amikor a normális esetben a méhüregben lévő nyálkahártya a szervezet más részén – a méhüregen kívül – helyezkedik el: például a bélfalon, a hashártyán, ritka esetben a tüdőben vagy az agyban jelenik meg. Ezek olyan hormonérzékeny szövetek, amelyek a menstruáció alatt megduzzadnak, véreznek, ami hihetetlen fájdalmakkal járhat.
[su_box title=”Ezek a tünetek lehetnek intő jelek!” style=”soft” box_color=”#d0d064″]Figyelmeztető jel, ha gyakran szenvedünk csípő- vagy deréktáji, székletürítés, vizelés vagy evés közbeni fájdalomtól, szúró érzéstől. Endometriózisra utalhat a menstruáció alatti fájdalom is: ilyenkor a méhet bélelő szövettípus a méhen kívül, leggyakrabban a petevezetékbe, a petefészek falába, vagy a kismedence körüli szövetekbe ágyazódik be. Ez a nyálkahártya megvastagszik a havi vérzés során, majd lelökődik, viszont – mivel kiürülni nem tud a szervezetből – feszülő, görcsös fájdalmat okoz. [/su_box]
– Sokáig járkáltam különféle nőgyógyászokhoz a görcseimmel, míg diagnosztizálták nálam a betegséget – meséli egyik olvasónk, Zsófia. A pécsi nő csak egy a sok közül, aki hosszú évekig fájdalomcsillapítón élt a menstruációja első pár napján, és elmondása szerint ekkor általában olyan mértékű fájdalmat érzett, hogy enni alig tudott, a székletürítés közbeni fájdalom pedig szinte elviselhetetlen volt. A fiatal nőt háromszor műtötték a pécsi klinikán, aminek következtében sikeresen kitisztították a hasüregét, kezelés gyanánt jelenleg fogamzásgátlót szed.
Eszter olvasónknak sem volt könnyebb a helyzete. Először öt évvel ezelőtt jelentkezett neki a betegség, váratlan helyzetben és időben jött menstruációs vérzés formájában. Mondanunk sem kell, borzasztóan kellemetlen élményekről számolt be ő is. Eszternél a pécsi klinikán egy feltáró laparoszkópos műtét során diagnosztizálták a betegséget.
– A beavatkozás után még egy műtéten kellett átesnem, de nagyon elégedett voltam a pécsi orvosokkal, mivel azóta utókezelés nélkül is panaszmentes vagyok – avatott be olvasónk.
Sokszor a szakemberek is tanácstalanok
Nem minden szakember ismeri fel rögtön ma még a betegséget, és sok esetben tüneti kezelés céljából ír fel gyógyszert, ezért is nagyon fontos, hogy tisztában legyenek a nők az intő jelekkel. Éppen ezért szervezi meg idén az Endometriózis Világnapot az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány, melynek keretein belül Pécsett szakmai napot tartanak március 9-én 16.30-tól a Da Vinci Magánklinikán. A téma adott: a betegség tünetei, megelőzése, kezelése és az endometriózissal küzdők támogatása.
– Az eseményen Rácz Sándor szülész-nőgyógyász a betegség kialakulásról és előjeleiről fog előadást tartani, Koppán Miklós egyetemi docens, szülész-nőgyógyász pedig a betegséggel kapcsolatos tényekről és tévhitekről fog beszélni, de az eseményen szó lesz az endometriózis kiegészítő kezelési lehetőségeiről is – mondja Bodor Andrea Lili pszichológus, a pécsi Életkör Műhely a Női Egészségért Alapítvány egyik alapítója.
Az eseményért kattintsunk IDE, regisztrálni ITT tudunk!