Több változásra, több lehetőségre, több forrásra számíthatunk 2018-ban. Az biztos, hogy a szlogenhez hűen a családok éve lesz, de az egészségügyben és az oktatásban dolgozók munkakörülményei is változhatnak.
Bölcsődei fejlesztések
A bölcsődei férőhelyek bővítésére szánt összeggel sem fukarkodott a kormány: jövőre hatvankilenc önkormányzat kap majd összesen 656 millió forintos támogatást.
Már idén is rendelkezésre állt egy külön forrás azon tízezer főnél kisebb települések számára, amelyek nem rendelkeznek önálló bölcsődével. Jövőre tovább folytatódik a program, az idei keretösszeg duplájára, másfél milliárd forintra is lehet majd pályázni.
Egyébként több éves bölcsődefejlesztési program indul a kisgyermekes anyukák foglalkoztatására is, erre további 3,5 milliárdot szán az állam.
Családtámogatások
A jövő év a családok éve lesz a kormányzati szándékok szerint, így az otthonteremtésre 226 milliárdot szánnak a jövő évi költségvetésből. A 2015-ben útjára indult Családi Otthonteremtési Kedvezmény (csok) keretén belül eddig már mintegy 63 ezer család kérelmét fogadták be körülbelül 177 milliárd forint értékben. Ezt szeretnék tovább bővíteni.
Az építőiparban is érződik ennek a hatása, nem titkoltan ez is egyik célja a csoknak a gyermekvállalási kedv növelése mellett.
A kétgyermekesek családi adókedvezménye tovább nő, kiterjesztik az anyasági támogatást és a babakötvényt. Két évre bővül és emelkedik a diplomás gyed összege, bővül a lombikbébi program.
Egyszerűbb lesz a csok igénylése, egyéb kisebb kedvezményeket is bevezetnek.
A fiataloknak pedig bővülnek a diákhitel konstrukciók.
Egyébként évente mintegy kétezer milliárd forint támogatás jut a családpolitika területére, amit elsősorban az ifjú házasoknak, az otthonteremtés és gyermekvállalás előtt állóknak, a nagycsaládosoknak, a munkába szülés után visszatérőknek, az időseknek szánnak.
Béren kívüli juttatások
Jövőre a béren kívüli juttatások adókulcsa kedvezőbb lesz – az idei 44 százalékról 40-re csökken.
A kórházak adósságát rendezik
Jövőre 54,6 milliárd forintot fordítanak a kórházak az adósságrendezésére. A napokban folyósította a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő az összegeket, ezek felhasználását 2019 októberéig fogják ellenőrizni. Olyan intézmények is lesznek, amelyek nagyobb forráshoz jutnak, mint amennyi az adósságuk.
Vajon lesz béremelés?
Béremelés várható mind az egészségügyben, mind az oktatásban 2018-2020-ban – ezt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be még november végén.
Hosszú távú tervek
A kormány digitális és közlekedési infrastrukturális fejlesztéseket is tervez. Előbbire, az e-rendszerekre 200 milliárd, a közúthálózat és a vasút korszerűsítésére mintegy 2500 milliárd forint áll rendelkezésre – a 2018-2020 közötti ciklusban.
Csökken az internet áfája
Méghozzá 18-ról 5 százalékra, 2018 januárjától. Ez a csökkenés sok tízezer új előfizetőt hozhat a szolgáltatóknak. Emlékezetes: pár éve óriási felháborodást okozott, mikor közel 150 forintnyi adót szeretett volna kivetni a kormány a szolgáltatókra.
És a pécsi fejlesztések?
– Az ITSH a Nagy Lajos úton több száz embert foglalkoztat, 2018 végére akár duplájára is emelhetik a létszámot.
– A Magnus Aircraft Zrt. idén jelentette be, hogy Pécsett nyitják meg repülőgépgyárukat. Első körben csak egy összeszerelő üzem jön létre, később egy kompozitgyár létrehozása is a tervek között szerepel. Kezdetben akár száz ember is dolgozhat a vállalatnál.
– Várhatóan befejeződik a Nemzeti Kosárlabda Akadémia építése, a komplexumnak nem csupán a kosarasok örülnek majd – számos sportpálya is helyet kap a közel 2,5 milliárd forintos beruházás során.
– Megnyitja kapuit Pécs legújabb, kertvárosi rendelőintézete is. A legsűrűbben lakott – több mint ötvenezer lelkes – városrészben élőknek lesz ez könnyebbség, hiszen nekik eddig muszáj volt a Lánc utcai vagy a Veress Endre utcai intézetet választaniuk.
– A pécsi ovik és iskolák már idén is bőven részesültek a fejlesztésekből, de azok 2018-ban sem állnak meg. A régi, elavult technológiával készült iskolákra – a Testvérvárosok terei Általános Iskola, a hozzá tartozó ovi és bölcsi, az Illyés Gyula utcai Általános Iskola – már ráfért a csinosítás. Még több hasonló fejlesztésre számíthatunk.
– Az egyetemi fejlesztésekről sem szabad megfeledkezni. A kollégiumfejlesztések közül a Damjanich utcainál és a Balassa kollégiumnál már zajlanak a munkálatok. A Bölcsészettudományi Kar Rókus utcai épületében rekonstrukciós munkák zajlanak – ez is elkészül 2018-ban. Emellett a Szülészeti Klinikán is átalakítások lesznek infrastrukturális szempontból.
– Folytatódnak az út-, járdafelújítások, ráadásul újabb, tehermentesítő utakat is kialakítanak a közeljövőben egy egymilliárdos program keretében.