Hirdetés

Május 25-én hagyományosan az eltűnt gyerekekre emlékezünk. Rengeteg család életét törik össze az egyik napról a másikra nyomtalanul eltűnt fiatalok. Szerencsére nagyon elvétve hallunk itthon ilyen esetekről és bár az elkószáló gyereke száma elrettentő, az esetek 99 százalékában megkerülnek a csellengők – sokan már pár napon belül.

Az Ezer Lámpás Éjszakája Alapítvány szerint a tavalyi év során több mint tizenkilencezer gyereknek veszett nyoma. Ebből 15.907 fiatalkorú és 3117 gyermekkorú. Drasztikusan nőnek a számok: 2010-ben még csak mintegy 11 ezer gyerekről kaptak bejelentést a rendőrök. Tudni kell, hogy ez nem az eltűnt gyerekek, hanem a bejelentett eltűnések száma.

Ezt hangsúlyozta Ambrus Zoltán rendőralezredes, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője is.

– Az esetek kilencven százalékában gyermekotthonban, nevelőotthonban élő fiatalokról van szó. Körülbelül tíz-tizenöt eset van egy évben Baranyában, amikor családból tűnnek el gyerekek, de ők is visszatérnek pár napon, legfeljebb egy héten belül – mondta.

[su_note note_color=”#80b3cb”]A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság megkeresésünkre elmondta, 2014-ben hatszázkilencvenkét, 2015-ben nyolcszázharmincnégy, 2016-ban hatszázhatvanhat, míg 2017-ben hétszázötvenkét esetben kellett intézkedniük, körözést elrendelniük eltűnések miatt. Az esetek körülbelül háromnegyed részében volt kiskorú az illető – ők többnyire a gyermekotthonból, lakásotthonból szöktek meg –, a többiek fiatalkorúak voltak.[/su_note]

Elmondása szerint vannak olyan gyerekek, akik egy évben harmincszor-negyvenszer is „eltűnnek”, ők notórius elszökők. Náluk szoktak úgy fogalmazni, hogy előbb hagyja el újra az intézetet, mint az őt beszállító rendőrjárőr. Megmosakodik, eszik, új ruhát vesz, majd továbbáll. Így duzzad a statisztika.

– Nekünk jobbára azokra az esetekre van rálátásunk, amikor harminc napon túl nem kerülnek elő a gyerekek. Ekkor kezdünk el komolyabban intézkedni, kikérdezni az illetékeseket, elindítani a nyomozást. Havi szinten öt-hat ilyen példával találkozunk.

Sokszor a szomorú körülmények miatt lépnek le a gyerekek

– A szökéseknél a legfőbb motiváció – elmondásuk szerint – a „kalandvágy”. Kicsit önállósodni, szabadon járni-kelni, kötöttségek nélkül. Persze a háttérben azért arról is szó van, hogy felhívják magukra a figyelmet, hiszen azért sok téren nélkülöznek a szóban forgó fiatal- és kiskorúak. A lányok néha fiúk miatt szöknek meg, sokan a nevelőotthonokból meglépve felkeresik szüleiket, majd pár nap múltán ők teszik meg a bejelentést, hogy ott van náluk az illető, jöjjenek a rendőrök érte – mesélte Ambrus Zoltán.

– Baranyában olyan eset, hogy több hónap után sem került elő egy eltűnt gyerek, szerencsére már évek óta nem történt. A gyakran felmerülő szóbeszédek a gyermekrablásról és szervkereskedelemről pedig teljességgel elképzelhetetlenek és alaptalanok – szögezte le.

A gyermekrablás szerencsére itthon csak egy mítosz

A rendőrség persze azon van, hogy minél több ilyen helyre, otthonba eljussanak, figyelmeztessék a fiatalokat a szökés veszélyeire, következményeire.

[su_note note_color=”#80b3cb”]Május 25-ét Ronald Reagan volt amerikai elnök 1983-ban nyilvánította az eltűnt gyermekek világnapjává – 1979-nek azon a napján nyoma veszett egy hatéves kisfiúnak, az eset pedig felkavarta egész Amerikát. Etan Patz volt az első eltűnt gyerek, akinek a képe kikerült a tejesdobozokra, több mint két évtizeddel később ítélték el gyilkosát.[/su_note]

Hirdetés