-0 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálSok száz fiatal vállalkozó

Sok száz fiatal vállalkozó

Pécsi fiatal vállalkozókat is segítenek az indulásban egy országos program keretében. Megtanulhatják, mit jelent az üzleti terv, miként kell jogi alapokat letennie egy vállalkozásnak, elszámolni a bevételekkel.

A 18 és 40 év közötti fiataloknak készült program célja, hogy az életképes üzleti ötlettel rendelkező fiatalokat segítse tervük megvalósításában. A projekt keretében a fiatalok az első félévben képzésen vesznek részt, a következő félévben – szakmai segítséggel – elkészítik az üzleti tervet, és három-hatmillió forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek.

Gála Andrea, a Vállalkozz Itthon-projekt vezetője közölte: 420 fiatalt képeznek a dél-dunántúli régióban, legtöbbjüket Pécsen, összesen 660 millió forint áll rendelkezésükre.

– A fiatalok megkaphatják a vállalkozásindításhoz szükséges kompetenciákat, megszerezhetik az alapvető jogi, pénzügyi, gazdálkodási, munkaszervezéssel kapcsolatos ismereteket, képessé válhatnak önfoglalkoztatóvá válni – magyarázta Gál Andrea.

Hozzátette: kiemelten figyelnek arra, hogy a jogszerű működést, az adótudatos magatartást is elsajátítsák, valamint a cégalapításhoz szükséges költségek egy részét is állják.

Az érdeklődés óriási. Bár a mostani program már betelt, bíznak benne, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel újabb, hasonló programot indítanak – emelte ki a Gál Andrea.

Az előzetes felmérések szerint az ifjakat a szolgáltatóipar, a kereskedelem, valamint az informatika izgatja, ezeken a területeken vágnának bele a nagybetűs életbe.

fiatal vállalkozók
Sok tehetséges fiatal szeretne vállalkozni…

[box title=”Nagyon kevés a fiatal „]A teljes projektre egyébként közel hétmilliárd forintot áldoznak. Négy régióban összesen 2130 fiatal részvételével már folynak a képzések, amelyek tavasszal be is fejeződnek. Ezt követően lépnek ki a valódi piacra az ifjak.  Ma Magyarországon a 18 és 34 év közötti fiataloknak csak 3,7 százaléka vállalkozik, ezért is fontos támogatásuk. [/box]

A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Kreatív Ipari Klaszter együttműködésében egy másik program is indult, hogy a teljesen kezdő vállalkozásoknak segítsenek. Sokan a pénzügyi, gazdasági bürokráciában nem mozognak otthonosan, s tőkéjük nincs, vagy éppen csak kevés ahhoz, hogy ötleteiket megvalósítsák.

A programot 2013 tavaszán indították, s húsz pécsi kreatív iparban tevékenykedő fiatal vett részt benne. A résztvevők komplex vállalkozói képzést kaptak, pénzügyi, vállalkozói ismereteket sajátíthattak el. E mellett pedig „keresztszülők” – tapasztalt vállalkozók – is segítik az első szárnypróbálgatásaikat, tőlük is folyamatosan támogatást kapnak.

Az indulók – amennyiben erre pályáztak és megfeleltek a kritériumoknak – kétmilliós támogatásban is részesülhettek, amelyből eszközöket is vettek. A képzések nemrég zárultak, most már a gyakorlati szakasz jön.

Gajcsi Blanka négy éve dolgozik ötvösként Pécsett. Szerinte nincs egyszerű dolga egy ilyen szakmával, de fanatikus, hiszen állítja: az kevés, ha valaki jó a hivatásában, ki kell taposnia saját útját. Ő saját honlappal rendelkezik, rendszeresen vesz részt a pesti dizánjvásárokon, megpróbál élni a lehetőségekkel. Tüke pécsiként nem gondolt arra azonban, hogy elhagyja a várost, számára kézenfekvő volt, hogy itt indítsa el a vállalkozását. A program révén öntőgépet vásárolhatott.

gajcsi blanka2
Blanka is részt vett a programban

Somogyi Éva Sopronban iparművészként végzett, ő különleges pop-up könyvekben „utazik”. Ezeknek két lapját egy speciális technikával formára vágják, s kinyitva a lapokat térbeli alakot kapunk. Üdvözlőlapok esetében évekkel ezelőtt sokszor lehetett hasonlóval találkozni.

– A munkához az egyetem kitűnő szakmai alapot adott, de a vállalkozói lét más, mást is követel meg – mondta. Ebben segített neki a program, ráadásul az ő segítője, keresztszülője nyomdai területen is dolgozik, ami külön fontos számára.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő