-0 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapPécs AktuálSokkal kevesebb egyetemi képzés lehet

Sokkal kevesebb egyetemi képzés lehet

Az elkészült felsőoktatási stratégia alapvető célként fogalmazza meg a munkaerőpiac igényeihez alkalmazkodó egyetemi képzések indítását. A Fokozatváltás a felsőoktatásban című anyag a következő 15 év legfontosabb feladatait taglalja, s amely öt fő irányvonalat rögzít. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora szerint az egyetem már „előremenekült”.

Számos változást hozhatnak az egyetemek életébe a kormány felsőoktatással kapcsolatos elképzelései. Az egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a képzési struktúra alkalmazkodjon a munkaerő-piaci elvárásokhoz. Ennek érdekében vezetik be a duális képzéseket a felsőoktatási intézményekben, s e célból indítanának útjukra új alapszakokat, amelyek a szakképzésből érkező fiatalok számára biztosítanák a diplomaszerzés lehetőségét. Ez lenne a BEng, vagy a Bachelor of Engineering elnevezésű képzéstípus.

– Bizonyos területeken, így például a műszaki, informatikai tudományterületeken van létjogosultsága ennek a képzéstípusnak, és ott érdemes lehet a bevezetésre, de nyilvánvaló, hogy orvosi vagy pedagóguspályán kevésbé megvalósítható ez a modell. Tudomásom szerint ennek megfelelően a műszaki területre koncentráltan javasolnák a bevezetését – mondta lapunknak ennek kapcsán dr. Bódis József, a PTE rektora. Így könnyen elképzelhető, hogy Pécsen is megemelkedhet majd a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar hallgatói létszáma.

A tervek között szerepel még, hogy 15 százalékkal csökkentenék a jelenleg elérhető képzések számát, egyebek mellett csökkentenék a gazdálkodási és a marketingképzések, s növelnék az orvos-, mérnök- és pedagóguspályára felkészítő képzések számát. Ez a PTE esetében a következőket jelenti:

– A központi elképzelésektől függetlenül mi már a nyáron, az átvilágítással megkezdtük a PTE-n belüli racionalizálást, a párhuzamosságok megszüntetését, és a kevésbé népszerű képzések felülvizsgálatát. Ez az előremenekülés lehet a pécsi egyetem egyetlen kitörési lehetősége. Jelenleg is zajlanak a karok vezetőivel azok az egyeztetések, melyek végén oda szeretnénk eljutni, hogy a Pécsi Tudományegyetemen ne egymás mellett párhuzamosan működő karok laza kohéziója legyen.

[box title=”Új testület irányíthatja az egyetemeket”]
Nemrég Palkovics László államtitkár úgy nyilatkozott, hogy a tervek szerint a szenátus mellett egy új testület, a konzisztórium kapna szerepet az intézmények irányításában. Ez a szerv a fenntartó által kijelölt szakemberekből állna és több fontos kérdésben, így például a rektor személyének kiválasztásában vagy éppen a költségvetést érintő kérdésekben is döntéshozatali joga lenne. Bódis szerint a kancellár egy fontos tagja kell, hogy legyen az egyetemek legfőbb döntéshozó szervének, a szenátusnak. A szenátusi üléseken kifejtheti álláspontját, érvelhet az általa támogatott vélemény mellett, de a döntéseket változatlanul a szenátusnak kellene meghoznia.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő