A rosszindulatú megjegyzésekkel szemben értékteremtő munkát végeznek Pécsen a közfoglalkoztatottak, számtalan felújításban működnek közre és rengeteg közösségi feladatot látnak el. Nem mellesleg mindezzel együtt évente egymilliárd forintot spórolnak a városnak. És miattuk sokkal tisztább a környezetünk is.
Hat évvel ezelőtt indították el a közfoglalkoztatási rendszert, mert nem segélyt, hanem munkát akartak adni, ami találkozott az emberek jogos igényével és támogatásával is. A közmunkásokkal ráadásul komoly értékteremtés vihető véghez. Csizi Péter, pécsi országgyűlési képviselő szerint mindenkinek biztosítani kell a munka lehetőségét.
– Nem volt fenntarthatóaz a szocialista kormányzatok által szorgalmazott rendszer, amelyben a segélyezés egyenértékű a munkával kereshető bérrel. A segélyalapú társadalomtól a munka alapú társadalom felé kell haladni. Mindenki számára, aki tud és képes, annak – ha éppen arra van szükség kiemelt állami segítséggel és szerepvállalással – biztosítani kell a munka lehetőségét. Az új rendszerrel pedig az is látható, hogy igazi értékeket lehet teremteni.
Pécs az egyik legnagyobb foglalkoztató
Ez Pécsre kimondottan igaz, hiszen a vidéki nagyvárosok közül a baranyai megyeszékhelyen dolgozik a legtöbb közfoglalkoztatott. A városvezetés arra törekszik, hogy a programban részt vevők ne pusztán a közterületek, zöldfelületek gondozásában vegyenek részt, ahogy Őri László alpolgármester hangsúlyozta, mintaprogramokkal igyekeztek bevonni őket az értékteremtő munkákba, elsősorban a közösséget szolgálva.
Nos akkor nézzük, mit is végeztek el:
Lakásokat újítottak fel
– Több óvodában, iskolában közösségi terem kialakításától, tornatermek felújításán át a külső homlokzat rendbetételéig nagyon sok mindenen dolgoztak.
– Felújították a több mint tíz éve bezárt két földalatti illemhelyet a Kórház téren és Uránvárosban, a volt Mecsek áruház előtt.
– Tíz önkormányzati tulajdonú bérlakás újult meg a közfoglalkoztatottak keze munkája során, de legalább száz lakó élvezi az épületekben a közös használatú területek teljes felújítását. A kétkedők megnyugtatására független mérnököt kértek fel a munkánk minőségének meghatározására és a felmérés eredménye nagyon meggyőző volt.
– Saját gyártású betonelemeket használtak fel több száz méter árok burkolására, de jutott az elemekből iskolák, óvodák udvarának megújítására is.
Már értékesítésre is termelnek
Látványos eredményeket értek el a hajléktanprogramban is. A projekt indulásakor senki sem hitte volna, hogy utcán élőket fognak megtanítani varrni.
Aki benéz a varrodába, az ma már azt látja, hogy szalagszerű munkarendben készülnek a saját tervezésű, egyedi munkaruhák. Tavaly még csak saját használatra, ma már értékesítésre is termelnek.
Eltakarították a szemetünket is
A közterületeket kezelő Biokom Nkft.-nél jelenleg 308 közfoglalkoztatott van állományban, az általuk végzett feladatok is sokrétűek.
– A komolyabb munkák közül kiemelkedik, hogy mintegy 50 illegális hulladéklerakónál 705 köbméternyi szemetet gyűjtöttek össze.
– A mezőgazdasági program keretében az egynyári növények nevelése mellett a városi csemetekertben lévő növényállományt is folyamatosan ápolják.
– A Belvíz programban csapadékelvezető árkokat burkolnak, tisztítanak, rézsüket tartják karban.
– A Közút program során az útpadkákat tisztítják meg a gyomoktól és egyéb szennyeződéstől, s a padkák tereprendezését is elvégzik.
A programok során a város tisztább és zöldebb lett, emellett pedig a programban dolgozók sok esetben a lakóhelyükön végezték el ezeket a feladatokat.
Egymilliárdot spórolnak évente a városnak
Minden egyes évben egymilliárd forintot spórolnak meg Pécsen azzal, hogy jelentős számban – átlagosan 800-900 embert bevonva – tudnak hadra fogni közfoglalkoztatottakat, ha ugyanis a munkákat a piacról kellene megvásárolni, akkor azok ekkora összegbe kerülnének.
Az érintettek bére a bruttó 70 000 és 110 000 forint között mozog, természetesen számít az, hogy a dolgozóknak mekkora a családjuk és milyen végzettséggel rendelkeznek.