Hirdetés

Évtizedek óta folyamatosan csökken a Magyarországon, egyben a Baranyában született babák száma. A Központi Statisztikai Hivatal adatai rendkívül sokkolóak: Magyarországon, a huszonkét évvel ezelőtti adatokhoz képest több mint húszezer gyerekkel kevesebb született 2017-ben. A Családok Éve kampány ezen hivatott változtatni.

Míg 1995-ben 112 054 gyermek született Magyarországon, a legfrissebb, 2017-es adatok szerint ez a szám 91 577 volt, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal lapunknak elküldött jelentésében. A mélypont 2011-ben volt, akkor 88 049 baba született, de így is alig két évtized alatt 20 ezerrel kevesebb újszülött látta meg a napvilágot. Különösen dermesztőek a számok, hogyha azt nézzük 1977-ben még 177 ezer babának adtak életet hazánkban.

A baranyai számok sem jobbak: egyharmaddal kevesebb gyermek született tavaly, mint húsz éve: 1995-ben 4418, 2017-ben 3082 baba jött világra.

Márpedig a bérek nőttek, nem is kicsivel

Családalapítás vagy több gyermek vállalása esetén az sem mindegy, hogy mennyi pénzt viszünk haza havonta. A KSH adatai szerint a teljes munkaidőben dolgozók havonta átlagban bruttó 264 ezret vihetnek haza, – a családi kedvezmény nélkül – a nettó átlagkereset 176 ezer forint. Az átlagkereset 14,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit, a növekedés üteme pedig meghaladta az országos átlagot, hiszen országosan  12,4 százalékkal emelkedtek a bérek.

Családbarát intézkedésből is egyre több

A kormány éppen az elszomorító demográfiai adatok miatt is döntött úgy, hogy 2018-at a családok évének nevezi, és számos intézkedést vezettek be a gyermekvállalás ösztönzésére. Persze változás nem lesz egy csapásra, de a szemléletformálás elkezdődött.

Valószínűleg még soha nem volt ekkora mértékű családbarát kampány, amely tizenöt nagyszabású programot tartalmaz a csoktól a családi adókedvezményen át az étkezési térítési díjkedvezményig.

Az év elején hatályba lépett lombikbébi-kezelések kiterjesztéséről szóló szabály értelmében 70 helyett 90 százalékos támogatás jár a lombikprogram gyógyszereire, a Köldökzsinór programnak köszönhetően a külföldi magyar családok is jogosultakká válnak az egyszeri
64 125 forintos anyasági támogatásra és a Babakötvényre is, de a csecsemőgondozási díjra jogosultak köre is bővült. Ez utóbbi keretében a díjra jogosult lehet a csecsemőt gondozó vér szerinti apa is.

Kiterjesztették az úgynevezett diplomás gyermekgondozási díjat, mely 2018-tól a gyermek 2 éves koráig jár. A gyed maximális összege 2018-ban eléri a bruttó 193 200 forintot, míg a diplomás gyed az alapképzésben részt vevő hallgatóknál 96 600 forintra, a mesterképzésben részt vevők esetében 126 350 forintra emelkedett, de több pénzt kapnak az idei évtől azok is, akik állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg gyermeket nevelnek.

Hirdetés