Hacsak nem kastélyban él egy hegy tetején, bizonyára mindenki találkozik a szomszédokkal való együttélés nehézségeivel: kutyák és macskák, hangos zene, fúrás-faragás, üvöltözés.
Könnyedén kirobbanhatnak a problémák minden lépcsőházban, nem kell hozzá sok: idegesítő zajok, dobogás, dübörgő zene, ugatás, mindez késő este vagy kora reggel.
Balatoni Árpád, a Kertvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke elmondta, nagyon változatos a kép a hozzájuk tartozó társasházak közösségei között. Van, ahol nagyon összeszokottak, békések a lakók, viszont van, ahol folyamatos problémák merülnek fel.
Rendszeres problémaforrást jelentenek az állatok a lakásokban, illetve a galambok. Utóbbiak telepiszkítják a párkányokat, főleg úgy, ha etetik őket. Balatoni elmondta, az is előfordul, hogy a kutyamocsok napokig hever a lift bejárata előtt, mert a tulaj lusta felszedni, míg a többiek nem akarták feltakarítani azt.
Az állatok mellett a zajongás a másik legfőbb, konfliktushoz vezető jelenség. A dübörgés, kiabálás, kopogás, vasárnap esti fúrás, mind-mind ellentéteket szülnek a lakóközösségeken belül.
Ezekben az esetekben a közös képviselőnek semmilyen jogköre nincs az intézkedésre, hozzá nem is lehet fordulni, a problémákért a felelősség teljes egészében a tulajokat terheli.
A megoldás a jegyzőnél történő feljelentés lehet, ha már egymás között a lakóközösség nem tudja elsimítani a konfliktust.
Ami a közös képviselő vállát nyomja, az a közös költség és a különféle pénzügyi teendők, gazdasági ügyek.
András Attila társasházkezelő úgy nyilatkozott, az ő társasházai között szerencsére ritkán találkozott komoly összetűzéssel lakók között. Ezekben az esetekben azt mondja, egymás között kell megoldani a problémákat a közösségnek, vagy létezik mindenhol egy házirend, azt kell végigböngészni, ha igazságot szeretnénk tenni. Ő ezekben az esetekben nem tud segíteni.
Ami számára több nehézséget okoz, azok a felújítások, a pénzügyek. Ilyenkor általában mindenki okosabb a másiknál: „nem így kellene”, „én el tudom olcsóbban intézni”, „nem is kerülne ez ennyibe”. Ilyenkor számos indokolatlan vád éri.
A közös képviselő úgy véli, sok minden megoldható egyébként, ha a felek közti kommunikáció rendben működik.
A Baranya Megyei Kormányhivataltól megtudtuk, 2013-ban 183, 2014-ben 313, míg tavaly 149 eljárás indult csendháborítás miatt.
A leggyakrabban az esti órák a legkényesebb időszakok. Indokként legtöbbször a hangos zenehallgatás, illetve a veszekedések szerepelnek, főként egymás alatt és felett lakó szomszédoktól. De az épület gyenge hangszigetelésű szerkezete miatt olyan háztartási zajok is idegesítőekké válhatnak, mint a mosógép zaja, a víz csobogása, vagy akár egy kisgyerek zsibongása.