Sosem látott török kori ereklyéket állítanak ki Pécsett.
Számos régészeti emléket, műtárgyat, és remekműnek számító fegyvert, korabeli kéziratot és metszetet tekinthetnek meg a látogatók a Pécs mindennapjai a török félhold alatt című kiállításon. A tárlat április 4-én 16 órakor nyílik meg a Várostörténeti Múzeumban.
A 16-17. század a magyar történelem ellentmondásokkal teli korszaka: a török hódítás nemcsak a magyarság önvédelmi harcát kényszerítette ki, ami együtt járt a középkori kultúra megannyi emlékének pusztulásával, hanem sok területen a szellemi élet gazdagodását hozta. A magyarság számos köznapi kulturális gyakorlattal ismerkedett meg, a korszak építészeti emlékei napjainkban is közismert és népszerű látványosságok.
A kiállítás Pécs város hódoltság kori történetét mutatja be a teljesség igényével, a köztörténettel szemben mégis előtérbe helyezve a művelődéstörténet fejleményeit, a mindennapi élet emlékeit. A kiállítás központjában Pécs város hódoltság kori története áll, mégis kitekintést nyújt egyrészt időben a hódítást megelőző évtizedekre és a visszafoglaló háborúkat követő újjászervezésre, másrészt térben Baranya megye és a dél-dunántúli régió török kori történetének legfontosabb eseményeire és emlékeire.
A látogatók számos régészeti emléket, műtárgyat, és remekművű fegyvert, korabeli kéziratot és metszetet tekinthetnek meg. A kiállításon szereplő tárgyak nagy részét most első alkalommal láthatja a nagyközönség. A program további érdekességét jelentik Vígvári Tamás dél-dunántúli várakat bemutató háromdimenziós képei. A gyerekeket és fiatalokat mindezek mellett múzeumpedagógiai foglalkoztatók várják.
A kiállítás 2013. április 4-től május 24-ig tekinthető meg a múzeum nyitvatartási idejében (keddtől szombatig 10.00-16.00 óra között). A belépőjegy ára 500, diákok és a nyugdíjasok számára 300 forint.