Első körben csütörtökön tárgyalja a városi közgyűlés Pécs 2013-as költségvetését. Bár a sarokszámok most még nem ismertek, annyi már bizonyos, hogy tízmilliárddal kevesebből kell gazdálkodnia a városnak, viszont a kiadások nem csökkennek ilyen mértékben.
Két fordulóban tárgyalja a pécsi közgyűlés a város 2013-as költségvetését, első ízben csütörtökön kerül a képviselők elé a dokumentum, hogy február végén vagy március legelején dönthessenek a büdzséről.
Mint azt Szebellédi Istvántól, a város pénzügyi tanácsadójától megtudtunk, közel negyvenmilliárd forint lehet a bevételi és a kiadási oldalon, bár a főösszeg még változhat a végleges büdzsé elfogadásáig. – Mivel a törvény értelmében működési hiánnyal nem tervezhető az önkormányzat költségvetése, azon kell dolgoznunk, hogy a büdzsé egyensúlyba kerüljön – mondja Szebellédi.
A könyvszakértő azt mondja, Pécsen a feladat- és hatáskörök átcsoportosításával csökkentek a bevételek tavalyi évhez képest, ám ez nincs arányban a kiadások csökkenésével. Hiába vont el ugyanis az állam feladatokat az önkormányzattól, a helyi adóbevételek egy részét is magához vonta egyúttal.
– Újdonság, hogy az idei évtől kötelező és nem kötelező feladatokra kell bontani az önkormányzat által ellátott feladatokat. Utóbbiakra nem használhatunk fel központi forrásokat. Ezt azt jelenti, hogy Pécsnek a teherbírásának megfelelően szabad csak vállalnia a nem kötelező feladatok finanszírozását – részletezte a várható fejleményeket a szakértő.
A következő hetekben éppen ezért arról folyik majd a sakkozás, hogy melyik területen mennyiben tudja vállalni a költségvetés a beérkező igények teljesítését. A nem kötelező feladatok önkormányzati támogatása mindenesetre szinte bizonyosan csökkeni fog. Hogy egyes területeken milyen mértékben, később derül ki.
Szebellédi szerint új hiteleket ugyanakkor nem kíván felvenni a város, mindössze meglévő, mintegy tízmilliárdos hitelkeretet használná. Ez a likvid hitelt szinte minden hazai önkormányzat használja ugyanakkor, hiszen a bevételek és a kiadások eltérő időszakokban jelentkeznek a településeknél.
Könnyítést jelent majd mindenesetre az év közben az a tény, hogy Pécs Pintér Sándor belügyminiszter korábbi bejelentése szerint hiteltartozásainak felétől, azaz nagyjából húszmilliárd forinttól is megszabadulhat. Az ugyanakkor az előttünk álló több hónapos, a kormány és a város között zajló tárgyalások részét képezi, hogy pontosan mely hiteleket vállal át az állam, így ma még azt sem lehet tudni, milyen havi törlesztő részleteknek inthet búcsút Pécs az év közepétől.
Az LMP szerint a városvezetés egy formailag megfelelő, tartalmilag tárgyalhatatlan költségvetési tervezetet terjesztett a közgyűlés elé. Keresztes László Lóránt képviselő szerint tudni lehetett, hogy
elmarad az érdemi vita. A tervezetben szereplő megalapozatlan tételekből, és az önkormányzat működését meghatározó külső tényezők alakulásából arra lehet következtetni, hogy a FIDESZ-kormány átgondolatlan, megalapozatlan, sokszor követhetetlen átalakításai nyomán a város, és az itt élők még
nehezebb helyzetbe kerülhetnek.
Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető szerint „újra fény derült a fideszes városvezetés hazugságaira és alkalmatlanságára. A kormány átvállalta a pécsi önkormányzat Fidesz által négy év alatt megduplázott adósságának felét. Az iskolák, szociális intézmények államosításra, kiszervezésre kerültek. Brutális ingatlanadót fizetnek a pécsiek. Ennek ellenére az idei pécsi költségvetés több milliárdos hiánya épp akkora, mint eddig. Mindenre kevesebb jut, kivéve a tanácsadó haverokra. A Fidesz elhibázott gazdaságpolitikájának árát mi pécsiek vastagon megfizetjük” – így a szocialista politikus.