-0 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025

Sport pocakosoknak

Heti kétszeri mozgás: ezt javasolja Pál Gyuláné nyugdíjas védőnő a várandós kismamáknak. Három részből álló gyakorlatsorát úgy állította össze, hogy a lehető legideálisabb legyen a pocakos kismamáknak, és a szülést is megkönnyítse


Azok a kismamák, akik terhességüket megelőzően sportoltak, természetesnek veszik, hogy az előttük álló 9 hónap is mozgással teli legyen. A legtöbb sporttevékenység folytatása azonban nem javasolt egy várandós édesanyának, ezért sokan inkább a speciálisan pocakosoknak kifejlesztett tornát választják.

Ám a várandósok tornájára azok is jelentkezhetnek, akik nem sportoltak azelőtt. A szülésre való felkészülés ugyanis nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is megkezdhető a 12. hetet betöltött kismamáknak. Nem beszélve arról, hogy az egyre gömbölyödő és súlyosabb pocak viselése a testnek is egyre megerőltetőbb feladat.

Figyelem: a veszélyeztetett terhes kismamák egyáltalán nem vehetnek részt a várandós tornán, akik nem veszélyeztetettek, azoknak pedig orvosi engedélyt kell kérniük a torna megkezdéséhez.

Pál Gyuláné, Maja, nyugdíjas védőnő 37 évvel ezelőtt várta gyermekét. Ő már akkor is végzett különböző tornagyakorlatokat, amelyek a szülés megkönnyítésében játszottak szerepet. Az általa kifejlesztett mozgássorozat, amelyet hetente kétszer ajánlott a kismamáknak, három részből áll:

– Elsőként a minden izomcsoportot átmozgató gyakorlatokat végezzük. Különösen fontos a hátizom, a mellizom, a rekeszizom erősítése, a gátizom lazítása. Ebben az első szakaszban kapnak helyet a keringésjavító gyakorlatok is. Ízületkímélés céljából, valamint a szüléskor fontos szerepet játszó gátizom lazítása érdekében úgynevezett fittball labdán is szoktunk gyakorlatokat végezni. A második részben megtanuljuk a helyes légzést, ami a szülésnél a kitolási szakban nyújt segítséget, majd relaxációval zárjuk az órát – sorolja Pál Gyuláné, s hozzáteszi: ha valaki nem tudja megoldani, hogy heti két alkalommal részt vegyen a foglalkozásokon, az egyszer is elmehet, hiszen az is több a semminél.

– Védőnőként tapasztaltam, hogy sokkal kiegyensúlyozottabbak, energikusabbak voltak azok az anyukák, akik jártak valamilyen tornára. A torna és a légzőgyakorlat megkönnyíti a szülést is. A testmozgásnak köszönhetően jómagam is hamarabb visszanyertem a régi formámat és kondíciómat. Jelenleg is fontos része a torna az életemnek, hiszen asszonytornát is vezetek az idősebb hölgyeknek – mondja a nyugdíjas védőnő, aki speciális módszerével várja a kismamákat. Maja, aki 45 éves védőnői pályafutása mellett maga is elvégzett egy szülésfelkészítő tréninget, a test megerősítése mellett igen fontosnak tartja az elméleti tanfolyamokat, valamint a lelki ráhangolódást a baba fogadására.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő