A paksi atomerőmű benyújtotta a nukleáris hatósághoz azt az ütemtervet, amely a múlt évben végzett célzott biztonsági felülvizsgálat (CBF) – stresszteszt – nyomán elhatározott intézkedések ütemezését tartalmazza – közölte az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).
A magyar nukleáris hatóság honlapján közölte, hogy az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. határidőre benyújtotta a dokumentumot, amelynek elkészítését 2011 decemberében írta elő számára az OAH a felülvizsgálat során feltárt eltérések kezelése és a szükségessé váló további elemzések végrehajtása érdekében.
Az OAH az ellenőrzési eljárás keretében értékeli a javító intézkedéseket, valamint az előzetes ütemezés megfelelőségét. Az Európai Unió a felülvizsgálatban részt vett tagországaitól elvárja, hogy az intézkedések végrehajtására, ellenőrzésére és követésére vonatkozóan a cselekvési tervet 2012. december 31-ig elkészítse. AZ OAH tájékoztatása szerint, az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja (European Nuclear Safety Regulators Group – ENSREG) jelenleg is dolgozik az egységes megközelítést biztosító alapelveken.
A tájékoztatás szerint a fukusimai atomerőműben a 2011. március 11-i földrengés és szökőár hatására kialakult súlyos baleset tanulságait lényegében az összes, atomerőművet üzemeltető ország és vállalat értékelte annak érdekében, hogy meghatározzák azokat a lehetőségeket, amelyekkel az atomerőművek nukleáris biztonsági szintjét növelhetik.
Az Európai Bizottság és tanácsadó testülete, az ENSERG, az Európai Unió Tanácsának felkérésére meghatározta a kockázati és biztonsági értékelés tartalmát és módszereit. A CBF végrehajtásáról készült hatósági jelentés kizárólag nukleáris biztonsági kérdésekre tér ki.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2011-ben elvégezte a biztonsági felülvizsgálatot, és december végén megküldte az erről szóló jelentését az Európai Bizottságnak. Az Európai Unió szakértői a 2012 tavaszán tartott kölcsönös nemzetközi felülvizsgálat során megállapították, hogy a magyar felülvizsgálat és az arról készült jelentés kellően alapos, a nemzetközi felülvizsgálat során nem tártak fel olyan biztonságnövelési lehetőséget, amelyet a hazai szakemberek ne vettek volna figyelembe, az elhatározott intézkedéseket pedig megfelelőnek tartották.
Ugyanakkor felhívták a magyar hatóság figyelmét, hogy szorosan kövesse nyomon az elhatározott intézkedések végrehajtását, és biztosítsa, hogy a tervezett átalakítások elérjék a kívánt hatást.
Az OAH közleménye hangsúlyozza: a nemzetközi felülvizsgálat során pozitívan értékelték a magyar CBF jelentésben leírt eredményeket és a felülvizsgálat során adott válaszokat. A felülvizsgálók nagyra értékelték a magyar fél részéről tapasztalt nyitottságot és együttműködő készséget – teszi a közlemény.