Valószínűleg megrongálódott a Tokiótól északra lévő fukusimai atomerőmű 3-as reaktorának hermetikus védőépülete – közölte a japán kormány szóvivője. Edano Jukio elmondta, „a legvalószínűbb forgatókönyv”, hogy gőz szivárgott ki a reaktor belsejéből.
Előzőleg tv-felvételeken látni lehetett, hogy sűrű fehér füstoszlop emelkedik az égbolt felé az északkelet-japáni Fukusima-1 atomerőmű 3-as reaktorblokkjából. A japán kormány szóvivője elmondta, hogy szerdán délelőtt (közép-európai idő szerint hajnalban) rövid időre ezer millisievertre emelkedett a radioaktív sugárzás szintje az erőműnél, ezért a dolgozóknak átmenetileg el kellett hagyniuk a komplexumot.
Ez a dózis még nem halálos, de egy adagban rosszullétet okoz. Hírek szerint a 4-es reaktorban viszont olyan nagy a radioaktív sugárzás, hogy senkit nem engednek be oda.
A kormányszóvivő közölte, egyelőre nem tervezik újabb lakóövezetek kiürítését. Az atomerőmű 20 kilométeres körzetéből már kiköltöztették az ott élőket. Az erőműtől legfeljebb 30 kilométeres távolságban lakókat felszólították, hogy maradjanak otthon, és tartsák csukva az ajtókat és az ablakokat.
A fűtőelemek jelentős része károsodott Japánban a fukusimai atomerőmű két reaktorában – közölte az erőművet üzemeltető tokiói elektromos művek. Az egyes blokkban az üzemanyag-kazetták 70 százaléka, a kettes reaktorban egyharmaduk sérülhetett a túlhevülés következtében a tájékoztatás szerint. A sérülés jellegéről ugyanakkor nem lehet tudni biztosat – közölte az atomenergia-felhasználás biztonságát felügyelő hatóság. A fűtőelemek részben megolvadhattak, de ki is lyukadhattak – fűzte hozzá Ohgoda Minoru szóvivő.
A tengerparti komplexumban a pénteki szökőár következtében megszűnt az áramellátás, ezért leállt a hűtési rendszer. Tartani lehet tőle, hogy emiatt magolvadás következett be, vagyis cseppfolyóssá váltak a fűtőrudak. Ez esetben urán és az egészségre súlyosan káros más hasadóanyagok kerülhettek a környezetbe.
Az elmúlt napokban a Fukusima-1 erőmű három reaktorában is robbanás történt. Kedden és szerdán tűz ütött ki a négyes reaktorban, ezeket hírek szerint sikerült eloltani, de kedden radioaktív anyag került a szabadba, és az erőmű környékén, illetve onnan délre átmenetileg jelentősen megemelkedett a radioaktív sugárzás szintje.
Szerdán már három földrengés volt
Japánban szerdán immár három 6,2-es erősségű földrengés volt – közölte az Orosz Tudományos Akadémia földtani szolgálata. A rengés epicentruma a Csendes-óceánban, Honsú szigettől északkeletre, a fészke pedig 33 kilométeres mélységben volt. Amerikai kutatók adatai szerint az epicentrum Mito városától 69 kilométerre délkeletre, míg a fővárostól, Tokiótól 95 kilométerre keletre tehető.