Tizennégy éve már, hogy Svájc helyett, a baranyai zsáktelepülést, Almáskeresztúrt választotta Kaba Lamine. A Münchenben született fiú szakácsnak tanult, dolgozott is nyolc évet több ezer méter magasan, de úgy érezte, másra vágyik. Feleségével úgy döntöttek, az almáskeresztúri nyugalom kell nekik. Mára nemzetközi hírű sajtokat készítenek és a környékbeliek is imádják, amit csinálnak!
Míg másnak Almáskeresztúr egy hely, ahonnan csak elköltöznek, Lamine-nak és feleségének a földi paradicsomot jelenti a Pécstől 40 kilométerre található zsáktelepülés. Lamine nehezen is állt kötélnek, hogy írjunk róluk. Mondván: szeretik a csendet és csak annyit tesznek, amitől boldogok. Szerencsére meg tudjuk osztani a történetüket!
„A természet az, ami nekem nagyon kellett! Ez az érzés után mentem és ez vezetett Almáskeresztúrra is.”
– Mindig is úgy éreztük, hogy jó helyen leszünk Magyarországon. Mivel édesanyám magyar, sokat gyerekeskedtem Budapesten a Dunánál, és ez is meghatározó volt. Jártam már sok gazdag országban, de valahogy Magyarország számomra mindig is egyenlő volt a szabadsággal, azokkal az élményekkel, amiket gyerekként szereztem itt – meséli, miért is döntöttek feleségével a falusi élet mellett.
Nehéz kezdés után jött a siker
Amikor eldöntötték 2004-ben, hogy Almáskeresztúron telepednek le, úgy tervezték, hogy biokertészettel foglalkoznak majd. De az élet másképp hozta.
– Sajnos az első évünk nagyon aszályos volt és a termésünk sem lett túl sok, így a kecsketartás felé terelődtünk. De tudtuk, a kecske társas lény, így rögtön beszereztünk neki társakat – meséli a kezdeteket Lamine, amit kihívásként éltek meg.
Majd rögtön négy kecskéjük is lett, amiket egy évig kölcsönbe kaptak egy közeli tenyésztőtől, aki csak annyit mondott a fiatal fiúnak, hogy majd fizesse ki őket, ha lesz rá pénze. Mára 70 kecskéjük van, de volt 120 is. Annak viszont nem látták értelmét, mert kevesebbel többet tudnak foglalkozni és a tejükből készült sajtjukat nemzetközi szinten is elismerték már.
Név szerint ismerik állataikat.
– Sosem készültünk tudatosan arra, hogy mi sajtokkal fogunk foglalkozni, nem is tanultuk a készítését sokáig – mondja Lamine.
Svácjba látogatott Lamine felesége sajtkészítést tanulni
Amikor azonban már úgy érezték, hogy beindult az otthoni sajtgyártás, Lamine felesége visszaköltözött a svájci hegyekbe kitanulni a sajtkészítés rejtelmeit.
– Ott komoly hagyománya van annak, ahogyan megtanulják és elkészítik a sajtokat. Minket mindig is az motivált, hogy mit mondanak az ismerőseink és azok a sajtfogyasztók, akik keresik a termékeinket. Ez alapján állítottuk össze az ízvilágot – mondja Lamine.
Felpörgette a falu életét a svájci-magyar házi sajt
A farmeréletet élő házaspár igazi látványosságnak számít a faluban. A szezonális fűszerezésű kemény és lágy kecskesajtok mellett birka és disznó is van a területen, ahol vendéglátással is foglalkoznak. Évi 1700 kilogrammnyi sajtot állítanak elő.
Szerencsések vagyunk: miattunk is keresik a termékeinket.
„Missziónknak tekintjük”
Lamine és felesége a Kaba Farm mellett egy olyan projektbe is belekezdett, amivel másokat segítenek a természetközeli élet megismerésében. A Spread Nature egy olyan közösségi oldal, ami ugyan most indult, de már több beszélgetős videóval bátorítják a vállalkozó kedvűeket arra, merjenek belevágni!
– Ez egy kedvcsináló oldal, ahol egyfajta hidat építünk a város és a falu között – mondja Lamine.
Meg lehet élni a természetben.
Pécsett itt lehet kóstolni az almáskeresztúri sajtot:
Eleven Bor és Tapasz Bár, Főtér, Balkán Bisztró, Ízes Magyar Csemege, Room Bisztró, Hotel Kikelet, N-Eozin Grillterasz.