Tovább fejlődhet és munkájához minden bizonnyal városi segítséget is kap a szeptembertől önállósodó Martyn Ferenc Művészeti Szabadiskola. A tettyei, eddig a nevelési központ keretei között működött intézmény alapítványi fenntartásba kerül szeptembertől, mert a vezetők így látnak garanciákat céljaik beteljesítésére.
Temérdek, ma már befutott zene- és képzőművész folytatta alapfokú tanulmányait a pécsi Martyn Ferenc Művészeti Szabadiskolában. De az innen kikerülők az élet más területein is sikeresnek bizonyulnak, hiszen világlátásuk kiforrottabb, kreatívabbak a növendékek, mintha egyszerű iskolát végeztek volna – állítják a térségünkben unikumnak számító intézmény gazdái.
– Folyamatosan változik tanulóink létszáma év közben is, de nagyjából stabilan száz diákot oktatunk az iskola falai között. Nem feltétlenül képzőművészeket és zenészeket képzünk, hanem olyan embereket, akiknek agyába beépül a művészeti szemlélet, a kreativitás, a szabad gondolkodás – összegzi az intézmény jellegzetességét Benedek Dezső, az épületet fenntartó Martyn Ferenc Szabad Művészetoktatási Alapítvány vezetője.
Az iskola működésének pénzügyi alapjait eddig több oldalról teremtették meg: az épület rezsiköltségeit az alapítvány részben támogatásokból, részben szülői hozzájárulásokból fedezte, míg a tanárok bérét a szakmai háttérszervezet, az Apáczai Nevelési Központ állta.
– Részben a közoktatási rendszer átszervezése, részben saját céljaink egyszerűbb megvalósítása miatt döntöttünk úgy, hogy önállóan, az alapítvány keretei között működtetjük az iskolát. Abban bízunk, s erre ígéretünk is van, hogy szeptembertől a város is támogatja majd céljainkat valamilyen formában.
Ennek mértékéről Páva Zsolt polgármester egyelőre nem tudott beszélni lapunknak, ám a városvezető azt már korábban is többször kijelentette, hogy a Martyn-iskola a város egy olyan egyedi oktatási intézménye, amelyet mindig kiemelten kell kezelnie Pécsnek. Mint mondta, a következő hónapokban állapodhatnak meg az alapítvánnyal, hogy pontosan milyen segítséget tud nyújtani a megyeszékhely a szellemi műhelynek.
Lantos Ferenc pécsi festőművész, aki nejével, a zongoraművész, zenetanár Apagyi Máriával alapította meg a nyolcvanas években az intézményt, azt mondja, az önálló működés garantálja, hogy az iskola eredeti céljai a jövőben is fennmaradjanak.
– Meggyőződésünk, hogy módszereink előremutatóak, hatásosak, hasznosak, fennmaradásunk, fejlődésünk pedig a változtatással vívható ki leginkább – így a Kossuth-díjas alkotó, aki szerint a szakmai munka minőségét is meghatározza, mennyiben önálló az iskola.
[frame]
Lantos-életmű a negyedben?
Jó esély van rá, hogy a közeljövőben a kulturális negyedbe kerüljön a Lantos-életmű egy jelentős része, ugyanis a művész nemrégiben kereste meg a várost: amennyiben hely és fogadókészség van rá, szívesen felajánlja legjobban sikerült alkotásait egy állandó kiállítás számára. A városvezetés örömmel fogadná a művész alkotásait, ám annak elhelyezését illetően a részletekbe menő tárgyalások még jelenleg is zajlanak.
[/frame]