9 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálSzalmából jön a távhő

Szalmából jön a távhő

Csatlakoztatta a Pannonpower a pécsi távfűtési hálózatra az új, lágyszárú biomassza-tüzelésű egységet, így – egyelőre időszakosan – teljes egészében megújuló forrásból származó, vagyis zöld energia adja a meleget Pécs valamennyi távfűtött lakásában és közintézményében.

A blokk próbaüzemének sikeres befejezését követően hamarosan Pécs lesz az első hazai nagyváros, amelynek hőellátását helyben beszerzett tüzelőanyaggal, a fosszilis földgáztól független forrásból, egyben fenntartható módon fogják biztosítani.

A Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower pécsi erőművében 2004-ben indult a biomassza-program, amikor leállították a magas károsanyag-kibocsátású szenes kazánokat és helyükbe egy faapríték alapú, biomassza-tüzelésű blokk, valamint kiegészítésképpen földgáz-tüzelésű kazánok léptek. A tüzelőanyag-váltási folyamat azonban itt nem állt le, hiszen a Pannonpower elkötelezett maradt az iránt, hogy a pécsi energiatermelést teljes egészében megújuló eredetű, helyi forrásokra alapozza.

Ennek szellemében épült fel az erőmű második, bálázható lágyszárú mezőgazdasági melléktermékekkel fűtött blokkja. A 24 milliárd forintból felépített, világszínvonalú technológiát képviselő új egységet a közelmúltban csatlakoztatták a pécsi távfűtési rendszerhez, így a pécsi távhő – egyelőre még időszakosan – immár 100%-a megújuló, zöld forrásból származik.

A kapcsolódás egyik fontos előfeltétele volt, hogy a bálák automatikusan jussanak el a tüzelőanyag-tároló csarnokból a kazán tűzteréig. A folyamatos tüzeléshez emellett a kor legmagasabb technikai színvonalán, több elem bonyolult rendszeréből álló füstgáztisztító berendezést is be kellett üzemelni.

Az új biomassza-tüzelésű kazán teljesítménye elegendő ahhoz, hogy a távfűtési rendszerre kapcsolva kiegészítse a faapríték-alapú blokkot. A mezőgazdasági mellékterméket felhasználó fűtőegység egyelőre időszakosan tud kapcsolódni a távfűtési hálózathoz, a következő időszak legfontosabb feladata, egyben a próbaüzem kezdetének egyik előfeltétele az, hogy a blokk folyamatosan állandó energiatermelési szintet tudjon biztosítani.

A tüzelőanyag-váltás előnye, hogy a szénhidrogénekkel ellentétben a biomassza eltüzelése széndioxid-semleges. Biomassza-tüzelés során csak annyi üvegházhatású gáz kerül be a légkörbe, amit a növény az élete során megkötött, s amit a következő évi termés aztán újra meg fog kötni. A környezetvédelmi előnyök mellett pozitív fejlemény, hogy Pécs ezután nem lesz kiszolgáltatva a földgázimport viszontagságainak, és az esetleges fennakadások nem befolyásolhatják a város hőellátását.

Említésre méltó szempont az is, hogy a szalma, a kukoricaszár és a többi mezőgazdasági melléktermék helyben elérhető. Az érte kifizetett összeg – évente mintegy 4 milliárd forint – a környező régió agrárgazdálkodóinak a jövedelmét növeli, itt teremt munkahelyet és itt élénkíti a gazdaságot. A megkötött hosszú távú szerződéseknek köszönhetően az új erőművi blokk tüzelőanyag-ellátása garantált. Így a pécsiek biztosak lehetnek benne, hogy a város 31 ezer távfűtött lakását és 450-nél is több közintézményét még sokáig környezetbarát módon előállított, zöld távhő fogja melegíteni.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő