Izgalmas projektbe fogtak a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán tanuló gépészmérnök-hallgatók: régi szövőszékek hiányzó alkatrészeit tervezték és készítették el szerkezeti acélból. Ehhez meg kellett ismerniük a gépek működését, majd megtervezniük és legyártaniuk a sosem látott alkatrészeket. A komplex mérnöki munkát siker koronázta: ismét munkába állhattak a matuzsálemi korú eszközök.
A felkérés az egyetem művészeti karának oktatójától, dr. Pápai Lívia textilművésztől érkezett, mert az ajándékba kapott, ám hiányos, ezért működésképtelen eszközöket nem tudták használni – ismerteti a kezdeteket a PTE közleménye.
Mint írják, a régi szövőszékekből többfajta alkatrész hiányzott, ezeket már nem lehetett sem megvenni, sem máshol fellelni. Ahhoz, hogy újra működőképessé válhassanak, csak az jelentette a megoldást, ha fémből elkészítik az egyes darabokat.
A szerkezetek hosszas tanulmányozása után sikerült is kialakítani a hiányzó alkatrészek formáját, funkcióját. A hallgatók kilincskerekeket terveztek, egyedi méretű csavarokat, reteszeket vagy forgatókart, nem egyszer teljesen a sötétben tapogatózva.
A tervezésnél a 3D-nyomtatót is bevetették, először műanyagból kinyomtatták a megtervezett darabokat, így könnyebb volt módosítani azokat, majd ezután formázták meg fémből a végleges alkatrészeket – idézi a közlemény Vasvári Gyula tanszékvezetőt.
A megmunkáláshoz a gépészképzésen is oktatott esztergálásra, marásra, hegesztésre egyaránt szükség volt, sőt az egyik szabálytalan formájú alkatrész kialakításában lézervágással segített a kar egyik ipari partnere.
A matuzsálemek végül ismét munkába állhattak!
Bár a folyamat nem volt ismeretlen a hallgatók számára, a megbízás azért volt hasznos a leendő mérnökök számára, mert egy olyan különleges eszközzel ismerkedhettek meg, amellyel nem találkoznak a ma működő vállalkozásoknál.
A százéves mechanika tanulmányozása, az akkori mesterek gondolkodásának elsajátítása fejleszti az összefüggések megértését, a kreativitást, amelyre minden korban szükségük van és lesz a mérnököknek – hívta fel a figyelmet a PTE.