14 C
Pécs
kedd, november 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálTöbbet vagy kevesebbet keresnek a tanárok?

Többet vagy kevesebbet keresnek a tanárok?

A pécsi tankerülethez tartozó 2600 pedagógus 99 százaléka 10 és 100 ezer forint közötti béremelést kapott szeptemberben. A most emelés nélkül maradtak novemberben visszamenőleg kapják meg a növekményt. Jövőre újabb tíz százalékkal kapnak többet a tanárok.

– Az első béreket utalták a pécsi tankerületben, így mára pontos számokkal rendelkezünk arról, ki milyen mértékű emelést kapott. A 2600 pedagógus szinte mindegyike átlagosan 34 százalékkal megemelt fizetésben részesült. Van, aki csak 10, de van, aki 100 ezer forinttal több pénzt kapott számlájára október első napjaiban – jelentette be Páva Péter, pécsi tankerületi vezető csütörtökön.

Mint mondta, az állam főként az eddig legnehezebb helyzetben lévő tanároknak kedvezett, így a főiskolai diplomával rendelkezőknek biztosította a legnagyobb emelést. Ez esetenként 40-50 százalékos növekedést is jelentett. Az egyetemi oklevéllel rendelkező, korábban sok pótlékot kapó, rengeteg túlórát vállaló pedagógus bére kisebb mértékben, de szintén 10-20 százalékkal nőtt a korábbiakhoz képest.

Páva szerint mindneki jól járt, az eddigi kis keresetűek a legjobban
Páva szerint mindneki jól járt, az eddigi kis keresetűek a legjobban

Mindössze 26 pécsi tanár bére nem emelkedett, jellemzően igazgatóké, rendkívül magas túlóraszámmal rendelkezőké. – Ők egy októberben lefolytatott vizsgálat után visszamenőleg kompenzációt kapnak novemberig, átlagosan 100 ezer forintot.

A cél az volt, mondta Páva, hogy közelítsék egymáshoz az eddigi kevesebb pénzben részesülők és a magasan kvalifikáltak bérét, kisebbre zárják az ollót.

Páva elmondta: jelentősen emelkedtek a pótlékok is. Az osztályfőnökök például 11 ezer forintot, az igazgatók minimum 46 ezer, helyetteseik 23 ezer forintot kapnak alapfizetésükre. Egy munkaközösségi vezető, egy gyógypedagógus, többszakos tanár 5800 forintot, a nemzetiségi oktatásban tanítók 11 ezer forintot kapnak pluszban – mondta Páva.

32 óra iskolában

Páva Péter szerint a tanároknak a fizetésemelés után sem kell jelentősen többet dolgozniuk. A heti 40 óra kötelező munkaidőből 32 órával kell elszámolniuk: az ezalatt végzett feladatokat az intézményvezető határozhatja meg. A maradék 8 óráról a pedagógus rendelkezhet. A 32 órából 22-26-ot kell neveléssel, illetve oktatással tölteni, a tanórák mellett ebbe beletartoznak az egyéb foglalkozások is, mint a szakkör, sportkör, énekkar, korrepetálás, napközis foglalkozás és a tanulószoba. A kötött munkaidő fennmaradó részében – heti 6-10 órában – a pedagógus a nevelés-oktatást előkészítő, a nevelés-oktatással összefüggő egyéb feladatokat, tanulói felügyeletet, továbbá eseti helyettesítést lát el.

 

[note]A szakszervezet még számolgat, a PDSZ már eldönötte

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivője szerint igazságtalan a béremelés, hiszen minden tanárnak egységesen kellene nagyobb fizetést kapnia. Szerinte az is baj, hogy az iskolákban nem pedagógusként dolgozók – például rendszergazdák, kisegítők – nem kapnak több pénzt. Hozzátette: a tanárok az új rendszer szerint heti hat óra túlórára kötelezhetők; ezeket az órákat korábban kifizették, mostantól nem.

Kerestük a másik érdekképviseletet is, de a Pedagógusok Szakszervezeténél még számolgatnak. Ők azt követően alakítanak ki álláspontot a béremeléssel kapcsolatban, ha begyűjtötték az adatokat a tanároktól, s megtudják, kinek hány százalékkal nőtt a bére ténylegesen. Ehhez egy anonim kérdőívet töltetnek ki a pedagógusokkal. Az összegzésre október végén lehet számítani. Galló Istvánné, a szervezet elnöke korábban azt mondta, a szakszervezetek fontos követelése teljesül a minden pedagógusra kiterjedő béremeléssel.[/note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő