-0 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaSzázezrünkbe is fájhat a helyszíni bírság

Százezrünkbe is fájhat a helyszíni bírság

Az eddigi húszezer forintról százezer forintra is változhat a helyszíni bírság összegének felső határa januártól, ha jogszabályba foglalják három képviselő indítványát az országgyűlésben. Pécsett eddig csak kirívó esetekben folyamodtak a szervek a „legsúlyosabb” csekk átnyújtásához.

Ugyan az objektív felelősség elvén kiszabható több tízezres tételek fényében a rendőrök érthető okokból gyorshajtókra és tilosban parkolókra már csak elvétve alkalmazzák, a helyszíni bírságolás talán még mindig a leggyorsabb és leghatékonyabb válasz a normaszegés elkövetőivel szemben.

Ezt állítja az a három országgyűlési képviselő is, akik most indítványukkal e büntetési forma felső határát emelnék meg húszezerről százezer forintra. Vélekedésük szerint nagyobb visszatartó erővel bír így a jobb útra terelés.

A várhatóan januártól életbe lépő új szabályozás szerint a legsúlyosabb szabálysértések esetén közterület-felügyelő és rendőr a tilosban járóktól nyolc napon belül befizetendő csekk formájában kérhet ennyit, miközben a helyszíni bírság alsó határa nem változik, azaz marad háromezer forint.

Schranz Richárd, a Pécsi Közterület-felügyelet vezetője lapunk kérdésére elmondta: ők eddig elsősorban az alacsonyabb tételeket vetették ki, azaz a húszezer forintos csekket csak a legkirívóbb esetekben nyújtották át a delikvenseknek. Többségében 3-10 ezer forint közöttire taksált vétkeket követnek el Pécsett.

Hónapjában ettől függetlenül többször is akad példa arra, hogy „nem engednek a húszból”, s a normaszegő elrettentésére a maximumot róják ki neki. „Ha valakit többszörös szabálysértésen érünk, például tilos irányból hajt be egy utcába, majd a forgalmat is akadályozva áll le, nem habozunk” – így a vezető, aki hozzáteszi: renitens dohányost is büntettek már meg húszezer forintra, amikor az tiltott övezetben a csikket az utcára hajítva még pocskondiázta is a munkatársakat.

A rendőrök szintén nem hívei a magasabb tételeknek, még ha mostanság az objektív felelősség elvén a tilosban parkolókat és a gyorshajtókat gyakrabban is büntetik húszezer forintnál nagyobb összegekre közigazgatási eljárás keretében. A helyszíni tettenérés esetén az irányjelzés, a kanyarodás szabályainak vagy a jelzőtáblák utasításainak megszegése, záróvonalon és járműforgalom elől elzárt területen történő áthaladás miatt szoktak büntetni ily módon, átlagosan 5-10 ezer forintra.

Schranz Richárd személyes véleményét megfogalmazva azt mondja: összességében a büntetési tételek felemelése nem jelent feltétlen megoldást a többszöri jogszegés ellen. „Szemléletbeli változásnak kellene végre eljönnie, hiszen látható: tőlünk nyugatabbra a szabályokat sokkalta jobban tiszteletben tartják, pedig a legtöbb országban pár eurós büntetéseket szabnak ki” – mondta a fő felügyelő.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő