Ünnepélyes keretek között átadták a pécsi központú 844 milliós összköltségű Nemzetiségi–Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ intézményeit, a Gandhi Gimnáziumban, ahol látványos és érdekes programokkal várták az érdeklődőket a nap folyamán.
Idén októberben a Pécsi Nemzetiségi Ünneppel vette kezdetét az a 844 millió forintos projekt, melynek célja a nemzetiségek kultúrájának életben tartása és népszerűsítése volt. A nemzetiségi fesztivál azonban csupán a kezdet volt, hiszen azzal egy időben nyílt meg Pécsett – a Gandhi Nonprofit Kft. irányításával – a Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ is, ahol a projekt részeként kialakítottak egy egyedülálló videó- és hangstúdiót, egy nyelvi labort, egy digitális dokumentum- és könyvtárat, valamint létrehozták a különleges háromdimenziós technikát alkalmazó „Leonar3do” bemutató- és oktató teremet is.
A fejlesztéseket pedig mindenki szemügyre vehette a Gandhi Gimnáziumban rendezett projektzáró nyílt napon.
Az eseményen beszédet mondott Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, aki kiemelte, hogy a pécsi fejlesztés túlmutat az iskola falain, ugyanis a kézzelfogható és szemmel látható munka eredményei mögött érződik a szenvedélyes közös munka ereje is. Ez a projekt elérte, hogy a kisebbségi és többségi társadalom képviselői jobban megismerjék és megértsék egymást, ezáltal pedig „a közös együttélés beruházásaként” kell rá tekinteni. Pécs pedig – folytatta – büszke lehet a Gandhi Gimnáziumban végbe ment példaértékű fejlesztésekre, hiszen az ilyen kezdeményezések mentén erősödhet csak meg az egymás iránt táplált bizalom, és fejlődhet az „együttműködés kultúrája”.
Czibere Károly után Pécs alpolgármestere, Őri László tartotta meg beszédét, aki elmondta, hogy a fejlesztések mögött egy fontos üzenet húzódik meg. Ez az üzenet pedig az, hogy Pécs az ilyen programokkal a városban élők – legyenek azok a kisebbségi- vagy a többségi társadalom képviselői – közösségét építik, erősítik, és formálják. A Gandhi Gimnáziumban megvalósult projekt a pécsiek együttműködését és összetartozásuk élményét teremti tehát meg.
Az eseményre ellátogatók ezután kipróbálhatták a Pécs Nemzetiségi Ünnepen is bizonyított „Kultúrkaraván” névre keresztelt mozgószínpadot is, a látványos bemutatók mellett pedig színpadi programok is szórakoztatták az egybegyűlteket.
Fellépett például a Gandhi Gimnázium hagyományőrző kórusa és az iskola zenészei is megmutatták mit tudnak. A nyílt nap programját a Group’n’Swing zenekar nyilvános forgatással egybekötött rendhagyó koncertje zárta.