4 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálSzebellédi: ne démonizáljunk

Szebellédi: ne démonizáljunk

Túlzás lenne azt állítani, hogy tele a kassza, de meglepően jó számokat mutat Pécs gazdálkodása. Nem lesz szüksége a városnak újabb hitelekre, és mindemellett sikerült csökkenteni az örökölt milliárdos kölcsönöket és azok kamatait is. Ez utóbbi tétel önmagában 2 milliárd.

– Két esztendeje tart és igen jól, remek eredményekkel folyik jelenleg is a város pénzügyi megerősítése. Pécs a választások óta milliárdos megtakarításokat ért el évente. Rendkívül szigorú, megfontolt és konrtollált gazdálkodás folyik az önkornányzatnál – mondta lapunknak Szebellédi István, Pécs gazdasági tanácsadója, igazságügyi könyvszakértő.

Szerinte, egy nagyon rossz állapotban lévő várost, ezer sebből vérző, necces hitelekkel terhelt kasszát örökölt Pécs, ezért rendkívül szigorú lépésekre volt szükség.

Földrengés kell az újabb hitelhez.

– Csökkenteni kellett a kiadásokat és növelni a bevételeket. Ez nagyon egyszerűnek tűnik, valójában azonban kőkemény munkát és lemondást jelentett. Véget vetettünk annak a korábbi gyakorlatnak, hogy az önkormányzatnál számolatlanul szórták szanaszét a (köz)forintokat, a legcsekélyebb kontroll és ellenőrzés nélkül – magyarázza Szebellédi.

Ez a kőkemény gazdálkodás kezdi meghozni a gyümölcsét – állítja. Pécsnek egyetlen forint határidőn túli számlája, tartozása sincs, ez pedig igen ritka a magyar városok között. Sőt, a szakértő szerint Pécsnek nincs szüksége újabb kölcsönökre sem.

– Ki merem jelenteni, hogy újabb hitelek nélkül is biztosan képes megállni a lábán az önkormányzat. Földrengés kell ahhoz, hogy újabb kölcsönökre legyen szükség, noha a milliárdos hitelek törlesztése embertpróbáló és hihetetlenül nehéz feladat – mondja Szebellédi István.

Nem szabad démonizálni

A szakértő szerint ugyanakkor nem szabad démonizálni a pénzintézeteket, vagy a hitelek kérdését.

– Milliárd eurós vagyonokkal rendelkező nemzetközi cégek ugyanúgy élnek a hitelek lehetőségeivel, mint Pécsnél nagyságrendekkel könnyebb helyzetben lévő városok, sőt országok. Nem a hitelekkel, vagy a pénzintézetek nyújtotta szolgáltatásokkal van a baj, hanem azzal, ha valaki mindezt felelőtlenül kezeli – magyarázza a gazdasági tanácsadó.

Hitelkeretre tehát minden önkormányzatnak szüksége van – mondja Szebellédi, ugyanis a bevételek esetiek, évente kétszer érkeznek, a kiadások viszont folyamatosak. A szakértő szerint ennek a „résnek” a kitöltésére szolgál az évről évre rendelkezésre álló pénzügyi keret, amelyet persze időről-időre vissza kell tölteni, hogy máskor is legyen hova nyúlni.

Szebellédi azt mondja, ha továbbra is sikerül tartani ezt a feszes gazdálkodást a városnak, akkor a jelenlegi hitelkeret összegét csaknem 30-40 százalékkal lehet csökkenteni a következő években.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő