Hosszú éveket kellett ugyan várni rá, de sok egykori vájár álma válik valóra azzal, hogy Nagymányokhoz közel ismét bánya nyílt a Mecsekben. A most külfejtéssel induló, magánvállalkozás keretében folyó munkát nagyobb projektek is követhetik, több száz embernek munkát adva ezzel. Az uránkutatások is tovább folynak, ám konkrét beruházásról még nincs hír.
Sokan a mecseki bányák kilencvenes években történő bezárásakor, s azóta is biztosak voltak benne, hogy bőven van még ásványkincs a fölénk magasodó hegyekben, ám a tárnákat azóta sem nyitották meg. Évekkel ezelőtt jelentkezett azonban egy magánvállalkozás, a pécsi Calamites Kft., amely kezdetben külfejtéssel, később mélyműveléssel is tervezte a szén felszínre hozatalát Máza, Nagymányok és Szászvár térségében.
A cég idén ősszel, a biztató eredményeket követően a bányászati jogot is megszerezte, s kijelentette: robbantásos technológiával dolgozna a településtől négyszáz méterre, a legszigorúbb feltételeket is teljesítve. A porterhelés ellen például külön védekeznek majd, s a falutól egy négyszáz méter széles erdősáv is elválasztja a külfejtést.
Csak ezen a helyszínen az első teljes évben 40 ezer tonnát, majd évente 100 ezer tonnát, összesen pedig a külszíni eljárással 2,4 millió tonna szénvagyont lehetne a felszínre hozni a számítások szerint. A szenet nem csupán fűtőanyagként értékesítenék, hanem az úgynevezett tisztaszén technológiával, vegyipari módszerekkel is feldolgoznák.
A mostani beruházás mellett a cég hosszú távú tervei között szerepel, hogy a közeli Máza és Váralja települések határában mélyművelésű bányát is nyitnak. Ezeken a területeken további 438 millió tonna szenet rejt a mély. Az első bánya 40-50, a tárnák pedig további több mint ezer embernek adnának munkát.
Bár uránfronton nem szól a fáma ilyen előrehaladásról, a kilencvenes években felszámolt uránbányászatban lehetőséget látó WildHorse Energy még folytatja a több éve megkezdett kutatómunkát. Elképzeléseik szerint ugyanis bőven van még urántartalék is a Mecsekben. Hogy ennek a felszínre hozatala nyereséges-e, s hogy mennyire, valamikor 2011 során dőlhet el.
Az eddigi adatok mindenesetre azt mutatják, hogy a 60-as, 70-es években nagyrészt az akkori bányaiparra kiépült Kővágószőlős térségében lehet érdemes bányászni. A föld alatti kioldásos technológiát használva a cég beruházása miatt nem lenne szükség arra, hogy emberéleteket kockáztatva ezer méteres mélységben dolgoztasson bányászokat, s óriási mennyiségű meddőt hozzon a felszínre.
A társaság mindenesetre eleddig közel egymilliárd forintot költött a mecseki kutatásokra.