A június 9-ei önkormányzati választáson Pécsett hat polgármester-jelöltre lehet szavazni. Péterffy Attila polgármesternek öt kihívója van: dr. Csizmadia Péter (Fidesz-KDNP-ÖPE), dr. Sándor Zoltán (Mi Hazánk), Szentgyörgyváry Péter (független), Bognár Szilvia (Tiszta Kezek), Lajos Milán (független). Az öt kihívónak ugyanazokat a kérdéseket küldte el lapunk. Eddig hárman küldtek válaszokat: dr. Sándor Zoltán, Lajos Milán, és Szentgyörgyváry Péter. Az alábbiakban Szentgyörgyváry Péter válaszai olvashatók.
– Hogyan értékeli a 2019-2024-es pécsi önkormányzati ciklust? Fejlődött-e Pécs ebben az öt évben? Ha igen, mely területeken, ha nem, miért nem?
– Mindenhol elmondom, ahol kérdezik, hogy haladt a város, csak nagyon lassan. Mert azért megépült az új vásárcsarnok, megnyílt a reptér és van még néhány dolog. Vonatkoztassunk most el attól, hogy ez kinek az érdeme, mert mindenki magáénak kiáltja ki a sikert, de a város esetében ez mindegy, a lényeg, hogy teljesült. De bőven nem fejlődött Pécs annyit, amennyit a hasonló városok. Sereghajtók vagyunk nem csak az országban, de az egész unióban is. Nagyon lassú a tempó, új lendületre van szükség.
– Melyek azok a várospolitikai és / vagy városüzemeltetési területek, ahol változásra van szükség? Ismertesse konkrét elképzeléseit e változásokat illetően!
– Világosan látszik, hogy a pártpolitikai csatározások fékezik Pécset. A legfontosabb, hogy marakodás helyett összefogásra lenne szükség. És akkor közösen rendbe lehetne tenni a tömegközlekedést, kidolgozni egy új – sokkal hatékonyabb – útfelújítási programot, erősíteni a közbiztonságot, szorosabb kapcsolatot kiépíteni az egyetemmel, elérni, hogy gyermekeink itt képzeljék el jövőjüket és így tovább. A jelenlegi városvezetés sajnos nem ápol jó kapcsolatot a kormánnyal. A város érdekében ezen is jó lenne változtatni. Szakmai pozíciókba mindenképp szakmai embereket ültetnék pártpolitikusok helyett.
– Kiteljesedett vagy leépült az önkormányzatiság 2010 óta Magyarországon? MIre számít, mekkora mozgástere lehet önkormányzati vezetőként?
– Szűkült a rendszer, ezt mindenki látja. De úgy gondolom, bőven van még feladata az önkormányzatoknak. A hangsúly kicsit áttevődött, több bevételi forrástól estek el a települések, ám terheket is vett el a kormány. Sajnos nem annyit, mint amennyi pénzt, így aztán nehezebb a fenntartás, de nem lehetetlen. Önkormányzati vezetőként akkor tudok hatékonyan dolgozni, ha a képviselő-testületben új, lokálpatrióta, a városért tenni akaró, főleg civil képviselők lesznek. Mert látjuk, hogy a régi pártemberek mit tudtak elérni és látjuk, hogy honnan irányítják őket. Új emberekre van szükség, az új emberek új irányt hozhatnak.
– Milyennek látja az esélyeit a június 9-ei választáson?
– Amennyiben a szokásos módon nézem, akkor egy önjelölt polgármesterjelölt egy ekkora településen pártok nélkül általában mindössze 0 % és 2% közötti eredményt tud elérni. Ez a realitás. De ez most több szempontból sem szokásos helyzet és talán én sem vagyok szokásos jelölt. A levegőben többen a változás szelét érzik. Ha a pécsiek ezt észreveszik, akkor igenis komoly esélyem van. Mert az is szavazhat rám, aki fideszes, de a pécsi Fidesszel nincs megelégedve. És az is voksolhat rám, aki baloldali, de csalódott a jelenlegi „összefogásban” és nem akarja hogy a zsugorodó DK-é maradjon a város. Szavazhatnak rám a fiatalok, a Mi Hazánkosok és a Kétfarkúak közül azok is, akik változást szeretnének. És úgy gondolom, én vagyok a legjobb választás a Tisza párt szimpatizánsainak is, mert én vagyok az egyetlen, aki többször is nyíltan elmondtam, hogy több olyan dolog is van, amiben egyetértek Magyar Péterrel is és én nem támadom. Ő azt állítja, hogy a településeken civil vezetőkre lenne szükség pártpolitikusok helyett. Ebben is egyetértünk. A különbség az köztünk, hogy én mást sem támadok és vele is, de én mindenki mással is együtt tudnék dolgozni, ha Pécs érdeke ezt kívánja. Mert ilyen egy tényleg független jelölt.