-3 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapAbszolút PécsSzenzáció: tojássárgából fejlesztenek koronavírus-ellenanyagot a pécsi virológusok

Szenzáció: tojássárgából fejlesztenek koronavírus-ellenanyagot a pécsi virológusok

A pécsi virológusok is részt vesznek a mohácsi Prophyl Kft. kutatásfejlesztési projektjében, melyben tojássárgája felhasználásával fejlesztenek a koronavírussal szemben hatékony ellenanyagot. Mutatjuk, hogyan.

Mint olvasható a PTE lapunkhoz eljuttatott közleményében, a pécsi Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriuma és a Prophyl Kft. évek óta keresi az együttműködés lehetőségét, azonban eddig nem akadt megfelelő alkalom.

A koronavírus-járvány megfékezése most megadta a közös célt a szakembereknek.

A mohácsi vállalat egyik fő profilja, hogy gyógyszeripari alapanyagként úgynevezett SPF-, illetve vakcinatojást gyárt, melyet többek között vakcinák előállítására használnak fel gyógyszergyártók.

A pécsi egyetem modern virológiai laboratóriumi hátterével együtt pedig lehetőség nyílt arra, hogy egy, a tudományos világban már ismert technikát újszerűen alkalmazva olyan ellenanyagot állítsanak elő a kutatók, ami hatékonyan használható a SARS-CoV-2, vagyis az új koronavírus ellen.


A koronavírus elleni küzdelem során egyébként számos fontos kutatási eredmény született Pécsen, melyeket nemrég konferencián ismertettek a tudósok. Itt már a tojáskísérletekről is szó esik:

Részlet a pécsi előadásból

[su_box title=”A kutatásról” style=”glass” box_color=”#f2d670″ radius=”2″]A kutatásfejlesztési projekt elsődleges célja, hogy IgY típusú antitestet termeltetnek házityúkban, mindezt úgy, hogy különféle kombinációkban oltanak be koronavírus-fehérjével – specifikus kórokozóktól mentes – csirkéket. Az oltást követően nem csak az állatok vérében, hanem tojásaikban is megjelenik a specifikus IgY ellenanyag, ami megfelelő eljárással kivonható a tojássárgájából.[/su_box]

Az egyetem közleménye szerint a pécsi virológusok a kezdetektől nagy szerepet vállaltak a projektben, az ellenőrző vizsgálatok és az állatkísérletek megtervezésében is közreműködtek. A madarakat a mohácsi vállalat speciális telephelyén tartják, oltják, itt is történik a mintavétel, a vér- és a tojásminták tesztelése azonban már a Szentágothai kutatóközpontban zajlik.

Itt azt vizsgálják a kutatók prof. dr. Jakab Ferenc vezetésével, hogy megtalálható-e az IgY típusú, koronavírus ellen termelődött ellenanyag és az valóban semlegesíti-e a vírust.

A kísérletek nagyon jó eredményeket mutatnak, így várhatóan már szeptemberben megkezdődhetnek az állatkísérletek.

A jelenleg fejlesztés alatt álló hatóanyagot a tervek szerint nem vakcinaként
alkalmaznák, hanem lokálisan, például orrspray formájában. Ez a nyálkahártyára juttatva helyileg semlegesíthetné a vírust, így több órán keresztül védelmet adhat a fertőzéstől – foglalta össze a közlemény.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő