Két pécsi fiatal, Szabadics Attila és Rácz Mónika alkotta ArchSus Csoport különdíjas lett a Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny afrikai és közel-keleti régióját érintő versenyén. Egy különleges, menekülttáborokban sátorokból összeállítható, kifejezetten az afrikai klímára szabott kórház és iskola tervével nyertek.
A fiatal páros – akik civilben is párt alkotnak – a délkelet-mauritániai Mbera menekülttáborra tervezte meg az épületeket, ahol annyian élik mindennapjaikat a sivatagban, mint fél Pécs. A cél az volt, hogy olyan létesítményt alakítsanak ki, amely fenntartható – méghozzá az úgynevezett fázisváltó anyagok alkalmazásával. Ezek a napközben összegyűlt hőt éjszaka tudják lassan magukból kiereszteni, nappal odabent biztosítják hűtést, míg a hideg sivatagi éjjeleken – nem ritka a nulla fok sem – meleget adnak.
A szerkezet fontos tulajdonsága, hogy könnyen szállítható, telepíthető, összeszerelése pusztán emberi erővel megoldható. Napelemmel és szélerőműművel üzemeltethető, gépészeti berendezései egyszerűek, olcsók. A Holcim Awards Foundation zsűrije azért díjazta a tervet, mert az az intelligens technológiai fejlesztést ötvözte a szociális célokkal, egyszerű, de hatékony eszközökkel.
– A terv egyik alapelemét, a speciális pcm akkumulátort már évekkel ezelőtt kifejlesztettük – mondta Szabadics Attila, az egyik tervező. – Ennek a megfelelő működéséhez sivatagi-félsivatagi éghajlat kell, így egyrészt az éghajlat szabta meg a projekt helyét, másrészt olyan helyszínt választottunk, ahol az emberek tömegeinek életkörülményeit javíthatja.
A projektet Rácz Mónikával együtt készítette Szabadics Attila, ez a közös munka eredménye, a feladatokat nem választották el határozottan. A munkában részt vett Horváth Dávid, aki a látványterveket késztette, az akkumulátor fejlesztésében Englert Csaba működött közre, a tartószerkezeti tervezésben Benedek Dezső vett részt.