Táplálkozásunk és arcbőrünk állapota között szoros az összefüggés. Ha a helytelen étkezés és az erős napsugárzás hatására túl sok szabad gyök szabadul fel a szervezetünkben, akkor bőrünk sokkal hamarabb öregszik, ráncos lesz és elveszíti rugalmasságát. Íme, egy háromnapos diéta, ami segíthet!
Nicholas Perricone, a Yale University School of Medicine bőrgyógyásza egy speciális diétát dolgozott ki azoknak, akik szeretnék bőrüket megújítani és egészségesebbnek látni.
A háromnapos diéta lényege, hogy olyan ételeket kell fogyasztani, amelyek antioxidánsokban gazdagok. Ezek ugyanis meggátolják a szabad gyökök felszabadulását a szervezetben.
Az általa összeállított étrend főbb alkotóelemei a lazac, gyümölcsök, zöldségek és az olívaolaj. Kifejezetten tiltott a fehér kenyér, a fényezett rizs vagy éppen a cukor fogyasztása. Az édesség utáni vágyat egy pár szem gyümölccsel, eperrel, szederrel vagy ribizlivel lehet helyettesíteni.
FONTOS! A megengedhető ételkészítési módok lazac esetében csak a roston sütés, grillezés, a zöldségek esetében pedig grillezni vagy párolni lehet.
Íme, néhány példa antioxidánsban gazdag fogásokra:
[frame]
Reggelire:
– Omlett csak tojásfehérjéből, olívaolajban sült friss zöldségekkel, egy szelet dinnye
– Zabkása friss málnával, áfonyával vagy almával, fahéjjal
– Grillezett lazacszelet friss bogyósokkal (málna, eper, áfonya)[/frame]
[frame]Ebédre:
– Frissen grillezett tonhal vagy lazac zöldsalátával vagy paradicsommal és olívával, olívaolajos, ecetes dresszinggel; a desszert dinnyeszelet vagy eper
– Lencseleves zöldséggel; zöldsaláta olívaolajjal, citromlével
– Frissen párolt spenótlevelek párolt csirke- vagy pulykamellel (bőr nélkül), olívaolajos vinaigrette mártással és napraforgómaggal megszórva[/frame]
[frame]Vacsorára:
– Csirkemell roston, brokkolival, olívában pörkölt kesudióval, fokhagymával; zöldsaláta sárgarépával és uborkaszeletekkel, vékony olívaolajos dresszinggel
– Pulykamell-burger grillezett zöldségekkel; vegyes gyümölcssaláta
– Grillezett tonhal párolt zöldségekkel; vegyes gyümölcssaláta[/frame]
[frame]Csemegézni (maximum kétszer egy nap!)
– Sótlan mogyoró
– Friss gyümölcs
– Olajbogyó
– Piros és sárga színű zöldségek rágcsálni (sárgarépa, paprika)[/frame]
Ha diétázni nem is akarunk, jó, ha tudjuk, milyen ételek teszik ragyogóvá a bőrünket. Erről kérdeztük az Abszolút Nő szakértőjét, Szekeresné Szabó Szilvia dietetikust.
Bőrbarát ételek
• Sötétzöld leveles zöldségek, ilyenek a paraj, a káposzta, a petrezselyemzöld, a brokkoli, melyek védik a kollagént a szabad gyökök ellen.
• A víz hatására a petyhüdt, fáradt bőr újjászülethet; a hidratált bőr sima és telt, a meglévő ráncok kevésbé feltűnőek.
• A tengeri halakban lévő omega-3 zsírsavak a bőrnek is jót tesznek, mert segítik a száraz bőrt regenerálódni, és gyulladáscsökkentő hatásuk révén megszüntetik a pattanásokat is. Ezek a zsírsavak ellenségei a kollagénromboló szabad gyököknek, így kisimítják az apró ráncokat. Az omega-3 zsírsavak megtalálhatók a makrélában, a tengeri sügérben és a pisztrángban is. Hetente háromszor érdemes halételeket fogyasztani, de aki nem szereti a halat, fogyasszon halolajat tartalmazó táplálékkiegészítő tablettát. Aknéval küszködőknek az is hatásos segítség lehet, ha lenmagolajat vagy mogyoróolajat fogyasztanak.
• Málna, ribizli, áfonya, szeder: gazdagon tartalmaznak olyan antioxidáns vegyületeket, flavonoidokat, melyek lassítják az öregedési folyamatokat.
• A rostbő táplálkozás is segít a méreganyagok kiürítésében. A zabkásának, a zabkorpának és a korpás készítményeknek magas a rosttartalmuk. A napi megfelelő zöldség- és gyümölcsbevitel segítségével pedig pótolhatók a bőr számára nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok is.
• A szója gazdagon tartalmaz bőrvédő vegyületeket, melyek hasonlóan működnek, mint az ösztrogén, és megakadályozzák a pattanások kialakulását.
FONTOS! A legtöbb bőrbetegség esetében a diéta jótékony szerepe nem bizonyított tudományosan, de az biztos, hogy a táplálék minősége és összetétele befolyásolhatja a bőr állapotát, vagy esetleges betegségeit.
[frame]
Ádáz ellenségek!
• Alkohol: hatására a kapillárisok kitágulnak, a bőr kipirul. Normál esetben ezek a hajszálerek ismét összehúzódnak, a pirosság elmúlik. Az arcbőr egyes betegségeinél viszont az alkohol súlyosbítja a helyzetet, és az arcpirosságot erősíti.
• Koffein: vízhajtó hatású, így fogyasztása esetén a bőr víztartalma is csökken. A kávé után mindig ajánlott egy pohár vizet is meginni. De a legjobb, ha inkább zöld teát fogyasztunk helyette.
• Telített zsírok: ezek főként a sertéshúsban, vörös húsokban, jégkrémben, vajban stb. találhatók. A telített zsírok felgyorsítják a szabad gyökök képződését, ezzel hozzájárulva a bőr korai öregedéséhez, gyulladásos folyamataihoz, pattanások kialakulásához. A telített zsírsavaknak jelentős szerepük van az artériák eltömődésében, és a szűkületek kialakulásában is. Ezek a zsírok azokat a hajszálereket is eltömítik, amelyek a bőrsejtekhez szállítják a tápanyagokat.
• Cukor: nagy mennyiségű fogyasztása károsítja a kollagént, így a bőr petyhüdt, rugalmatlan lesz, és barna foltok jelenhetnek meg rajta.[/frame]