Péntek 13-a számos kultúrában a balszerencse napja, míg egyes nemzetek kifejezetten szerencsésnek tartják. Lássuk, milyen babonák kapcsolódnak hozzá.
Idén, január után október 13-án is kellő odafigyeléssel érdemes lenniük a babonásoknak, sőt, jövőre is két alkalommal péntekre esik a hónap tizenharmadik napja: szeptemberben és decemberben. A világ számos részén tartják, hogy ilyenkor nem érdemes otthonról kimozdulni, egyes városokban kimaradnak a 13-as házszámok, máshol simán kihagyják ezt az emeletet az épületek tervezői. De mégis miért rettegünk egy egyszerű dátumtól?
Milyen hiedelmek kapcsolódnak a naphoz?
Felsorolni is lehetetlen, hány különböző elmélet létezik arra, mit kellene elkerülni, illetve milyen módon előzhetjük meg a bajt. Lássunk néhányat a teljesség igénye nélkül. Hozzátesszük: szerintünk, amennyiben mindezeket be akarja tartani – dacolva a hétköznapi működése szinte minden aspektusával – az ember, gyakorlatilag 24 óráját dobja a szemétbe.
- Péntek 13-án nem szabad üzletet kötni, ugyanis az eleve halálra lesz ítélve.
- A telefont nem tanácsos senkinek felvenni.
- Nem ajánlott utazni sem.
- Temető mellett elsétálni sem ajánlatos ezen a napon.
- Sosem jó ómen tükröt eltörni, és ha erre épp péntek 13-án kerülne sor, az 7 év balszerencsével jár.
- Ha elsétál előttünk egy fekete macska, még véletlenül se nézzünk a szemébe!
- Házasságot sem érdemes 13-ára eső pénteken kötni, mert az szerencsétlen jövőt hoz a pár számára.
- Szintén tiltólistás az első randi ezen a napon.
- Tilos ásítani is, nehogy a szellemek és démonok megtalálják az embert.
- A babonák szerint főzni sem érdemes, mert az ilyenkor fokozottan balesetveszélyes.
A babonák pontos eredete ismeretlen, de akadnak elméletek
- A kereszténységben úgy tartják, Ádám és Éva pénteki napon evett a tiltott gyümölcsből, Káin aznap ölte meg testvérét, Ábelt, Noé pénteken hajózott ki a nagy árvíz idején, sőt, Jézus is pénteken halt meg. Mindezeken kívül Júdás, Jézus elárulója volt a 13. vendég az utolsó vacsorán. A hiedelmek a Templomos Lovagrend feloszlatásához is kapcsolódhatnak. A legenda szerint az akkori francia király szüntette meg a rendet, mikor 1307. október 13-án, pénteken éjszaka lefoglaltatta annak vagyonát, és bebörtönöztette a lovagokat, többüket később utolsó nagymesterükkel máglyán megégették.
- Az északi mitológia egyik mítosza szerint 12 istent hívtak meg vacsorázni Asgardba, azon belül az elesett harcosok csarnokába (Valhalla). Loki, a viszály és a gonoszság istene megjelent a partin, és a résztvevők számát így 13-ra emelte. A többi résztvevő megpróbálta eltenni őt láb alól, de mindenki kedvence, Balder maradt alul a küzdelemben.
- A dátum a 19. században széles körben is a szerencsétlenség hírnökévé vált, amikor Thomas W. Lawson kiadta a Péntek 13. című regényét. A szintén Péntek 13. című, 1980-ban bemutatott amerikai alkotás a filmtörténet egyik leghíresebb horrorja lett.
Más kultúrákban kifejezetten szerencsésnek gondolják…
Spanyolországban és Görögországban például egyáltalán nem borzolja a kedélyeket a péntek 13-a. Sőt, ezekben az országokban sokkal félelmetesebbnek gondolják kedd 13-at. A fekete macskák sajnos sokat szenvednek a körülöttük kialakult negatív babonakör miatt, holott több elmélet szerint egyáltalán nem hoznak pechet, sőt: Franciaországban például úgy hiszik, ha olyan fekete cicát tartunk, melynek van egy szál fehér szőre is, szerencsések leszünk.
Egy korábbi felmérés szerint a magyar lakosság kétharmada babonás, és a balszerencsét hozó hiedelmek közül a péntek 13-ában hisznek a legtöbben. Ugyan egy hazai biztosító elemzése szerint ilyenkor valóban több káreseményt tartanak számon, mint az átlagos napokon, de ehhez véleményünk szerint az a tény is hozzájárul, hogy sokan a balsors miatti félelem okán kevésbé koncentrálnak.
Kiemelt képünk illusztráció.